Polonya Rusya’nın isteğini yerine getirmedi, Zakayev serbest

0

Polonya'nın başkenti Varşova'da düzenlenen 'Dünya Çeçen Halkları Kongresi'ne katılmak üzere bu ülkeye gelen ayrılıkçı Çeçen lider Ahmed Zakayev göz altına alınmasının ardından serbest bırakıldı. Rusya'nın İngiltere'den iadesi talep ettiği Zakayev, ayrılıkçı grupların İçkerya olarak tanımladıkları bağımsız Çeçenistan'ın sözde başbakanı olarak biliniyor.

Polonya polisi daha önce yaptığı açıklamada sözde İçkerya Cumhuriyeti Başbakanı Zakayev'in kongreye katılması durumunda tutuklanacağını açıklamıştı. Kongre ile ilgili Polonya'yı uyaran Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, hedefin Kafkaslarda istikrarsızlık oluşturmak olduğu tespitinde bulunmuş ve Polonya'dan bu durumu dikkate almasını istemişti.

Ayrılıkçı Çeçen lider bir kaç saat süren göz altının ardından çıkarıldığı  mahkemece serbest bırakıldı. Zakayev yaptığı açıklamada Varşova'nın 40 kilometre batısında bulunan Pultusk'da düzenlenen Çeçen kongresine katılacağını açıkladı. Savcının Zakayev'in göz altı süresini 40 güne çıkarılmasına yönelik talep de Polonya mahkemesi tarafından reddedildi.

İngiltere’nin dışında ikinci bir ülkede serbest olmanın kendisini memnun ettiğini kaydeden Zakayev, “Polonya benim favori ülkem oldu. Her zaman ziyaret edeceğim” dedi. Rusya karşıtı bir kampanya başlatma niyetinde olmadığını kaydeden Zakayev, “Polonya Rusya ile normal ilişkiler kurmayı tercih etti. Ancak, Rusya’nın normal bir ülke olduğundan emin olmak zorundayız…” eleştirisi getirdi.

Polonya kendi Çeçen politikasını uyguladı

Rusya'nın iadesi için hazırlık yaptığı Zakayev'i Polonya iade etmedi. Polonya Başbakanı Donald Tusk konu ile ilgili yaptığı açıklamada Zakayev'in geleceği ile ilgili kararı Polonya'nın ulusal çıkarlarına göre alacaklarını söylemişti. Polonya'da açıklamada bulunan Tusk, "Bu konuda Polonya'nın ulusal çıkarları ve adalet sistemine göre karar alacağız... Başkalarının beklentilerini karşılama çabasında değiliz." ifadesini kullanmıştı. Tusk Polonya'nın Çeçenistan ve Zakayev konusunda bağımsız politikası olduğunu belirtmişti.

İngiltere 2002'de Zakayev'e sığınma hakkı vermiş ve Çeçen lider yaşamını Londra'da sürdürüyordu. 2001'de hakkında dava açılan ve kırmızı bültenle aranan Zakayev'in Rusya'ya iadesine İngiltere karşı çıkıyordu. Son dönemde Çeçenistan Hükümet Başkanı Ramazan Kadirov'la görüşmeye hazır olduğunu açıklayan Zakayev, Çeçenistan'a dönebileceği sinyalleri veriyordu.

Birinci Çeçen savaşında Federal askeri birliklerin karşısında savaşan Zakayev, ılımlı yaklaşımları ile biliniyor. Zakayev, bölgede aşırı radikal grupların lideri olarak bilinen Doku Umarav tarafından 2007'de 'ölüm cezası'na çarptırılmıştı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan