Moskova'dan Kafkaslar'da istikrar için 20 milyar dolar

2

Rusya'nın Kuzey Kafkasya bölgesinde devam eden intihar saldırıları, ayrılıkçı hareketler ve güvenlik güçlerinin operasyonları nedeni ile bölgede istikrar bir türlü  sağlanamıyor. Dün güvenlik güçlerinin gerçekleştirdiği operasyonlarda 15 militan etkisiz hale getirilirken, Dağıstan'da sabah saatlerinde hareket halindeki polis servisi park halindeki bir aracın yanından geçerken patlatıldı ve 17 polis yaralandı. Kabardina Balkar Cumhuriyeti'nde gece saatlerinde açılan ateş sonucu iki güvenlik görevlisi yaşamını yitirdi.

Ayrılıkçı hareketler ve her gün patlayan silahlar nedeni ile istikrarsızlaşan bölgenin temel sorunu Kremlin'e göre 'geri kalmışlık', 'rüşvet', 'aşiret yapısı' ve 'işsizlik'. Bölgede kalıcı çözümler için çalışan hükümet kesenin ağzını açmış durumda.

Vali Aleksander Hloponin bölgenin ekonomik ve sosyal alanda kalkınması için projelere hız verdiklerini, Federal hükümetin ve yerel yönetimlerin katkıları ile toplam 20 milyar dolarlık bir yatırım projesinin uygulama aşamasında olduğunu söyledi.

Kendisinin Moskova Belediye başkanlığı  ile ilgili isminin geçmesine teşekkür eden Hloponin, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in belirlediği büyük hedefler olduğunu, şimdi bunları yerine getirebilmek için çalıştıklarını söyledi. İnguşetya'da işsizlik sorununun çok büyük olduğunu kaydeden Bölge valisi, "Çeçenistan, Dağıstan ve Karaçay Çerkse de durum hiç iyi değil..." değerlendirmesinde bulundu. Hloponin özellikle vergilerle ilgili düzenlemeler yaparak, bölgeye yatırımcıların teşvik edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan