Abhazya’da camiye silahlı saldırdı: 1 ölü, 2 yaralı

59

Abhazya’da bir kent camisine silahlı  saldırı düzenlendi. Olayda bir kişi hayatını kaybederken, iki kişi de yaralandı. Abhaz güvenlik güçleri, kimliği belirsiz saldırganların yakalanması için özel operasyona başladı.

Gürcistan’ın ayrılıkçı bölgesi Abhazya’nın Gudauta kentindeki camiye silahlı saldırı  yapıldı. Kentin Mahadjirov sokağında bulunan cami girişine kendi arabalarıyla yaklaşan kimliği belirsiz saldırganlar ellerindeki otomatik silahlarla orada duran Müslüman vatandaşları silahla taradı. Olayda Rasul Piliya (34) adlı bir vatandaş hayatını kaybetti, Rustam ve Raul Gitsba isimli iki kişi de yaralandı. Rus resmi Vesti televizyonu, ölen ve yaralanan vatandaşların Abhazya Müslümanları Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri olduğunu da kaydetti. Saldırının meydana geldiği bölgeye giden Abhazya Başbakanı Sergey Şamba olay yerinde yetkililerden bilgi aldı. Şamba yaptığı açıklamada, “Birileri bizi savaşa, ihtilafa sürüklemeye çalışıyor. Belli ki bunu yapan düşmanlarımız, amaçlı şekilde bizi öncelikle Rusya ile ihtilafa çekmeye çalışıyorlar. Amaçları bölgeyi istikrarsızlaştırmak.” dedi.

Cinayetle ilgili harekete geçen Abhaz güvenlik güçleri, bölgenin Açandara köyü girişinde saldırganların kullandığı Volkswagen Touareg markalı arabayı da buldu. Abhaz yetkililer, canilerin böylece kendi izlerini kaybetmeye çalıştığını belirtti. Suçluların yakalanması için Abhazya’da “Önlem” adlı özel operasyon da başlatıldı. Olayla ilgili Abhazya Ceza Kanunu 99. madde 1. ve 2. bölümü gereği dava da açıldı. 2007 yılında da Gudauta cami imamı Hamza Gitsba ve Rustam Asadullin silahlı saldırı sonucunda öldürülmüştü.

Rus basınına göre, Abhazya nüfusunun yaklaşık üçte birini Müslümanlar oluşturuyor. Rus Ria Novosti haber ajansı ise bölgede yaklaşık 200 Müslüman vatandaşın yaşadığını belirtiyor. 1999 yılında Abhazya Müslümanları  Dinayet İşleri Başkanlığı kurulmuştu. Bölge Müslümanlarının başkent Sohum ve Gudauta kenti olmak üzere Abhazya’da iki camisi bulunuyor. Rus basını Türkiye dahil yurtdışında yaşayan Abhazların hepsinin Müsüman kökenli olduğunu da belirtiyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan