Moskova polisi 'tepe lamba'sına dokundu

3

Moskova’da yıllardır kamuoyu ve basının sık sık gündeme taşıdığı tepe lambalı arabalara yönelik “özel operasyon” başlatıldı. Olaya tanık olan Kirov Bölge Valisi Nikita Belıh karşılaştığı manzarayı Twitter’deki blogunda anlattı. Moskova Emniyet Müdürü polis Generali Vladimir Kolokoltsev, bürokratların tepe lambalı araba kullanırken, vicdanlı davranmasını istemişti.

Moskova’nın en hareketli caddesi Kutuzovski, sabah saatlerinde ilginç manzaraya sahne oldu. Cadde boyundaki görevli trafik polisleri, tepe lambalı siyah araba “avına” çıkarak kimlik kontrolü yaptı. Bazı şoför ve yolcular “işe geç kaldık” diye polislere sert tepki de gösterdi. Fakat bu gibi tepkilere aldırmayan polis memurları, “talimat bu şekilde, görevimizi yapıyoruz” diye karşılık verdi.

Olaya tanık olan vatandaşlar Rus City-FM radyosu programına katılarak, “Arabaları durduran trafik polisleri belgeleri kontrol ediyor, araçların bagajını açtırarak göz gezdiriyor. Bazılarının tepe lambaları bile söküldü.” diye anlattı.

Kirov Bölge Valisi Belıh da karşılatığı  manzarayı Twitter’daki kendi blogunda anlattı. Vali Belıh, “Moskova’da tepe lambalı arabalara yönelik genel bir kontrol yapılıyor. Kutuzovski caddesinde her 200 metre alanda polis duruyor, herşeyi kontrol ediyor. Arabaların içinden tepe lambalıları “çekip çıkartıyorlar”. Eğer her şey normalse salıveriyorlar.” diye ifadeler kullandı.

Karşı gösteriler sürüyor

Moskova’nın Triumfalnıy arki semtinde bugün tepe lambalarına yönelik bir gösteri de yapıldı. Rusya Araba Sahipleri Federasyonu başkent sorumlusu Sergey Kanayev ve örgüt koordinatörü Andrey Oryol başta olmak üzere gençler tepe lambalı arabaları protesto etti. Protestocular ellerinde, “Halkın hizmetçisi! Tepe lambayı çıkar!” diye pankart açtı. Daha sonra protestocular izinsiz gösteri yaptığı gerekçesiyle Dorogomilovo Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Daha önce Rus basınına konuşan Moskova Emniyet Müdürü Kolokoltsev, her bürokratın tepe lambalı  araba kullanmasının doğru olmadığını, güvenlik gücü gibi hizmetlerde özel sinyal ve tepe lambalı araçlardan yararlanılması  gerektiğini hatırlatmıştı. Kolokoltsev, “Bu bürokratların kendi vicdanıyla ilgili. Örneğin benim eşim tepe lambalı makam aracımı benden istemeyi aklına bile getirmez. Eşim benim buna nasıl baktığımı çok iyi bilir” örneğini gösterdi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan