Moskova’da uluslararası güvenlik fuarı açıldı; polisler artık 'alkolazer' le sarhoş sürücüleri uzaktan tespit edebilecek

10

Moskova’da devlet güvenliğinin sağlanması konulu 14. Uluslararası İnterpolitex-2010 fuarı  açıldı. Rusya resmi istihbaratı FSB, İçişleri Bakanlığı ve Acil Durumlar Bakanlığı’nın katıldığı fuarda çok özel güvenlik araçları ve silahlar ziyaretçiler tarafından ilgiyle izleniyor.

Moskova’nın Genel Rusya Sergi Merkezi’nde (VVTS) açılan uluslararası fuarın organizatörlüğünü İçişleri Bakanlığı ve Rusya Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi yapıyor. Bu yılki etkinliğe FSB de baş organizatör olarak katılıyor. Fuarla ilgili açıklama yapan Rusya İçişleri Bakan Yardımcısı Sergey Gerasimov, sergide on binden fazla güvenlik aracı ve silahının yer aldığını belirtti. Rus yetkili, “Bazıları ilk kez sergileniyor” hatırlatmasında bulundu.

İçişleri Bakanlığı’nın sergilediği ürünler arasında yer alan “Alkolazer” benzersiz bir teknoloji. Alkolazer cihazındaki lazer sayesinde arabadaki alkol oranını araç seyahat halinde iken tespit etmek mümkün.

Sergiye toplam 293 Rus ve 26 yabancı  silah ve güvenlik aracı üreten şirketler katılıyor. İnterpolitex uluslarası fuarı 1992 yılından itibaren Moskova’da düzenleniyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan

RIA-789717-fuar_3 RIA-789717-fuar_4