Rusya ve ABD'den Afganistan'da ortak operasyon; 1 milyar dolarlık uyuşturucu ele geçirildi

1

Rusya ve ABD Afganistan'da işbirliği  çerçevesinde ilk somut operasyonu gerçekleştirdi. Moskova'nın uzun süredir talep ettiği uyuşturucu üretim merkezlerine iki ülke birlikte müdahalede bulundu. Uyuşturucu ile mücadele servisi birimlerinin ortaklaşa gerçekleştirdikleri operasyonlarda dört ayrı merkezde piyasa değeri 1 milyar dolar değerinde eroin ve morfin ele geçirildi.

Moskova'da düzenlenen basın toplantısında konu ile ilgili açıklamada bulunan Rusya Federasyonu Uyuşturucu ile Mücadele Servisi Başkanı Viktor İvanov, toplam bir ton eroinin imha edildiğini söyledi. İvanov, "Afganistan ve Pakistan arasında kalan sınır bölgesinde üç eroin ve bir morfin labarotuvarlarına Rusya ve ABD uyuşturucu ile mücadele birimleri birlikte operasyon gerçekleştirdi. Helikopterlerin desteği ile 70'den fazla görevli operasyonlarda yer aldı. Dört labarotuvar tamamı ile imha edildi" dedi.

Rusya ve ABD'nin ortaklaşa Afganistan'da operasyon gerçekleştirmesinin memnuniyet verici olduğunu kaydeden İvanov, "Operasyon iki ülke yönetimlerinin ilişkilerde yeni bir sayfa açılması konusunda ortaya koydukları çalışmanın en somut örneği" değerlendirmesinde bulundu. İvanov operasyonun ne zaman gerçekleştiği ile ilgili bilgi vermedi.

ABD: Rusya olmadan başaramazdık

İvanov'la birlikte basının karşısına çıkan ABD Moskova Büyükelçiliği'nden Eric Rubin, sonucun memnuniyet verici olduğunu kaydederek, "Bunu tek başımıza başaramazdık. Bu gerçek işbirliğinin en güzel örneği..." ifadelerini kullandı.

Afganistan uyuşturucu üretim merkezleri ile ilgili çalışmaların sürekli geliştiğini vurgulayan İvanov, "Son iki yılda Afganistan uyuşturucu üretim labarotuvarları 2,5 kat arttı. 2008'de 175 olan rakam, 2010'da 425'e çıktı" bilgisini verdi. İvanov uyuşturucu ile mücadelenin henüz yeterli olmadığını da sözlerine ekledi.

Afganistan'da ABD öncülüğündeki işgalin ardından bölgede uyuşturucu üretimi hızlı bir şekilde artmaya başladı. ABD uyuşturucu üretimine ve yetiştirilmesine Taliban'ın  üyesi olmamaları gerekçesi ile göz yumuyor. Ancak bölgede üretilen uyuşturucu büyük çoğunlukla Rusya'ya geliyor. Resmi rakamlara göre Rusya'ya giren uyuşturucunun yüzde 90'ı Afganistan-Tacikistan-Özbekistan üzerinden geliyor.

Ne kadar savaş  o kadar uyuşturucu

İvanov daha önce de Russia Today'e yaptığı açıklamalarda bölgede devam eden savaşın uyuşturucu baronlarının işine yaradığını ifade etmişti. Afganistan'da savaşın artmasına paralel olarak uyuşturucu üretiminin de arttığını kaydeden İvanov, "Dokuz yıldır süren ABD'nin Afganistan işgali ve savaş şunu göstermiştir: ne kadar fazla savaş, o kadar uyuşturucu trafiği ve baronlarını yok etme mücadelesinde başarısızlık" ifadelerini kullandı.

Rusya'da uyuşturucudan her yıl 30 bin kişi ölüyor

Rusya İçişleri Bakanı Raşid Nurgaliyev daha önce yaptığı değerlendirmede Rusya'ya uyuşturucunun Afganistan üzerinden geldiğini 350'den fazla suç çetesinin bu yasadışı sevkıyatla irtibatlı olduğunu söylemişti. Yılda ortalama 30 bin kişinin uyuşturucudan yaşamını yitrdiğini ifade eden Nurgaliyev, her gün 80 kişinin öldüğüne dikkat çekmişti.

Sadece 2009'da 550 bin kişinin uyuşturucu bağımlısı olarak kaydının yapıldığı ülkede 2,5 milyon resmi bağımlı bulunuyor. Gerçek rakam ise bunun en az iki katı. Rusya'da yıllık tüketilen uyuşturucu miktarı ise yaklaşık 35 ton.

Faruk Akkan, Fuat Seferov, Moskova, Cihan