Sobyanin'den Moskova trafiğine üç çözüm önerisi

0

Moskova'nın yeni belediye başkanı  Sergey Sobyanin şehrin zorlu trafiğini çözmek için üç stratejik proje önerdi: daha fazla yol, otoparkların artırılması ve toplu taşımacılığın geliştirilmesi.

Geçen hafta göreve başlayan Moskova belediye başkanı Sobyanin kentin trafiğini çözmek için kolları sıvadı. Sobyanin önceki gün şehrin trafiğini görmek için ulaştırmadan sorumlu yetkililerle birlikte Moskova'nın merkezini otomobil ile dolaştı. Ardından Sobyanin şehrin merkezinde 14 katlı binanın çatısına çıkarak burada caddeleri yukardan izleme fırsatını buldu.

Daha sonra durum değerlendirmesi yapan belediye başkanı Moskova'da trafiğin çözülmesi için üç konuda yoğunlaşılması gerektiğini belirtti. Otopark yerlerinin oluşturması, daha fazla yolun inşa edilmesi ve toplu taşımacığılığın geliştirilmesini öneren Sobyanin, “Otomobil sürücüler rast gele park ediyor. Bu yüzden trafik zorlaşıyor. Bunun için bizim görevimiz otopark yerlerini hazırlamak” diye konuştu.

Moskova'nın trafiği en yoğun olan Belorusskaya Garı etrafında böyle bir otopark inşaatı tamamlanmak üzere. Önümüzdeki günlerde açılması beklenen  bin 410 araç kapasiteli otoparkın trafiği hafifletmesi bekleniyor.

Moskova'da en az 200 bin park yerinin acil şekilde hazırlanması gerektiğini ifade eden Sobyanin, “Gerçekçi rakamlarla konuşalım. 400, 500 bin diyerek hiç yapmamaktansa, 200 bin diyelim. Ve bu işi ya yapıyoruz, ya yapmıyoruz” dedi.

Moskova belediyesinde bugün  yapılan toplantıda ise Sobyanin trafiği az da olsa hafifletmek için devlet memurlarının çalışma saatlerinin değiştirilmesini önerdi. Sobyanin bir çok ülkede bu tür yöntemin kullanıldığını da belirtti.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan