Metro çevresindeki çadır pazarlar ve izinsiz kiosklar kalkıyor

2

Moskova Belediyesi yeni Başkanı  Sergey Sobyanin, metroya yakın alanlarda kurulan çadır pazarlar ve izinsiz kiosklara savaş açtı. Esnaf ise olaya sert tepki göstererek, “Vatandaş bizi tercih ediyor. Mağazalardan farklı olarak biz daha erken işe başlıyoruz. Her şey yasal” savunmasında.

Moskova Belediyesi Başkanı Sobyanin, başkentin uygar bir kent haline dönüştürülebilmesi için gerekli çalışmaların yapılacağını belirtti. Moskova halkının sabrının kalmadığını savunan yeni başkan, izinsiz kioskların kapatılmasını ve çadır pazarlarda da düzenleme yapılmasını istedi.

İlk uygulama “Yugo-Zapadnaya” istasyonundan başladı

Sobyanin'in talimatı üzerine yetkililer metroya yakın pazarları kapatmak için kolları sıvadı. İlk uygulama ise Moskova’nın güneybatısındaki “Yugo-Zapadnaya” metro istasyonuna yakın büyük pazardan başladı. Pazardaki koruma yetkilileri, 2 Kasım tarihinden itibaren pazarın kapatıldığını belirtiyor. Duruma sert tepki gösteren pazar esnafı ise, “Böyle acil çalışma ve uygulamaları beklemiyorduk. Biz burada legal şekilde ticaret yapıyoruz ve gerekli belgelerimiz de var” diye tepkilerini dile getirdi.

Esnaf, pazar yerlerinin arabalara ve insanların yürümesine “engel” olduğu yönündeki gerekçelere inanmadığını ifade ederek, “Metroların yanında zaten büyük ticaret merkezleri var. Oralara daha fazla insan geliyor. Biz de araba kullanıyorız. Burada pazarlarla ilgili bir sorun görmüyoruz. Önemli olan trafik kurallarına uymak. Yollarda araba park edilmesini yasaklamak lazım. Magazalardan farklı olarak pazarlar daha erkenden işe başlıyor” diye konuştu.

Belediye Başkanı Sobyanin kentte ilk incelemeler yaptığı sırada metroya yakın alanlarda bulunan çadır pazarlar ve düzensiz kiosklar dikkatini çekmişti. Manzaradan hoşnut olmayan Sobyanin, “İnsanlar nerden geçsin, çatılar üzerinden mi yürüsün?” diye tepkisini ortaya koymuştu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan