Rusya'nın eski başbakanı Viktor Çernomırdin öldü

3

Sovyetler Birliğinin dağılmasının ardından uzun dönem Rusya'nin ilk devlet başkanı Boris Yeltsin'in takımında başbakanlık görevinde bulunan Viktor Çernomırdin 72 yaşında hayatını kaybetti.

RIA Novosti ajansının yaptığı haberde Çernomırdin sabahın erken saatlerinde hayatını kaybetti. Ajansa açıklamalarda bulunan ismi açıkanmayan bir kaynak, “Çernomırdin Moskova saati ile 04.00'te(TSİ: 03.00) hayatını kaybetti. Çok ağır hastaydı” açıklamalarda bulundu.

Çernomırdin uzun dönem boyunca Devlet Başkanı Boris Yeltsin ile birlikte çalıştı. 1992-1998 yılları arasında Başbakan olarak görev yapan Çernomırdin 2001 yılında Ukrayna'ya Rusya Federasyonu Kiev büyükelçisi olarak atandı. 2009 yılında kadar Kiev'de bulunan Çernomırdin, devlet başkanı danışmanı olarak Moskova'ya döndü.

Çernomırdın Sovyet'in dağılmasının ardından gerçekleştiren ekonomik değişikliklere karşı çıkarak karyerine başlasa da Yeltsinin katı destekçisiydi ve özelleştirme ve diğer reformlar taraftarıydı.

1980 yılların sonlarında Petrol ve Gaz Sanayisi Bakanı olarak görev yapan Çernomırdin, bakanlığının devlet şirketine dönüştürülmesi fikrini savunmuştu. Çernomırdin, Petrol ve Gaz Sanayisi Bakanlığı Gazprom şirketine dönüştürldükten sonra da bu şirketin ilk başkanı olmuştu. 2000 yılına kadar bu koltukta kalmaya devam eden Çernomırdin Gazprom'da sahip olduğu hisse payı onu Rusya'nın en zengin adamı yapmıştı.

Çernomırdin, ayrıca Rusça konuşulan ülkelerde dili çok iyi kullanan birisi olarak tanınıyordu. Bir çok vecizesi halen halk arasında çok meşhur ve dolaşmaya devam ediyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan