Pasaportlar yine değişiyor

4

Türkiye, AB standardında çipli pasaport için 2004'te düğmeye bastı. Yeni pasaportların basımını  üstlenen Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, 2005'te 'çipli pasaport kapağı' ihalesi açtı. İhaleyi, Malezyalı IRIS Technology Berhad Firması kazandı. Darphane, 5 milyon çipli kapak için IRIS'e 15 milyon 475 bin avro ödedi.

Uzun çalışmanın ardından dağıtım tarihi üç kez ertelenen yeni pasaportlar, nihayet 1 Haziran'da verilmeye başlandı. Ancak IRIS'ten alınan çipli kapakların istenilen nitelikleri tam taşımadığı ortaya çıktı. Çipli karton kapakları 'dayanıksız' bulan Emniyet, pasaportların kapaklarını yenilemek için çalışma başlattı. Yeni kapakların, kartondan çok daha dayanıklı olan 'polikarbon'dan yapılması benimsendi.

BAŞKA DEĞİŞİKLİK YOK

Emniyet'in bu çalışması, biyometrik pasaportların koordinasyonunu üstlenen Dışişleri, İçişleri ve Ulaştırma bakanlıklarınca da uygun görülürse değişiklik yapılacak. Polikarbon kapaklı yeni pasaportlar, gelecek haziran ayından itibaren dağıtılılacak. Darphane'nin IRIS'ten aldığı çipli karton kapaklarla bastığı 5 milyon adet pasaport defterinin, gelecek haziran ayına kadar bitmesi planlanıyor.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Haberle ilgili Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama:

"Bugünkü internet basınında yer alan bazı haberlerde, "pasaportlarımızın 2011 yılında bir kez daha yenileneceği" yönünde ifadelere yer verildiği görülmüştür.

"e-Pasaport" olarak bilinen makinada okunabilir ve biyometrik özellikli pasaportlar, bilindiği gibi, 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren vatandaşlarımıza verilmeye başlanmıştır.  E-pasaportlar yüksek teknoloji ürünleri olup vatandaşlarımızın seyahatlerinin azami güven ve kolaylıkla yapmalarını sağlamaktadır.

E-pasaportların ilerleyen teknolojiye ayak uydurarak daha da güvenli hale getirilmesi, İçişleri, Dışişleri Bakanlıkları ve diğer devlet kurumlarının katılımıyla yürütülmekte olan projenin bir parçasıdır.  Bu çerçevede e-Pasaportların kişiselleştirilmesinin endüstriyel ölçekte cihazlarla tam otomatik olarak gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Bununla birlikte, e-Pasaportların format ve temel tasarımında herhangi bir değişiklik öngörülmemekte, kullanımda olan pasaportların değiştirilmesi gibi bir planlama da kesinlikle yapılmamaktadır.

Saygıyla duyurulur."

Kaynak: Akşam