Rus gazeteci para karşılığında kendini dövdürdü iddiası

2

Rus Kommersant gazetesi siyasi muhabiri Oleg Kaşin’in Cuma günü kimliği belirsiz kişilerce sert şekilde dövülmesi Rus ve dünya basınında geniş yer alırken, ülkede bazı ilginç gelişmeler de yaşanıyor. Moskova çevre bölgesinde “şöhret uğruna” bir yerel gazeteci para karşılığında kendini dövdürdüğü iddia edildi.

Kommersant muhabirine yönelik saldırıdan bir gün sonra Moskova çevre bölgesi Jukovski’de faaliyet gösteren “Jukovskie Vesti” gazetesi muhabiri Anatoli Adamçuk’a da iki kişi saldırı düzenledi. Olay üzerine harekete geçen Moskova Çevre Bölgesi (Podmoskovye) Emniyet Müdürlüğü olayla ilgili iki kişiyi gözaltına aldı.

Zanlıların ifadesini alan polis yetkilileri olayın tam bir “film senaryosu” olduğunu iddia ediyor. Emniyet Müdürlüğü Basın ve Enformasyon Dairesi’ndan yapılan açıklamada, gazeteci Adamçuk’un para karşılığında kendini dövdürdüğü belirtildi.

Yakalananların ifadesine atıfta bulunan polis yetkilileri gazetecinin para karşılığında 1991 ve 1992 yıl doğumlu iki gençle anlaştığını kaydediyor. Gençler bin ruble karşılığında gazetecinin dudak ve gözüne yumrukla vurduğu iddia ediliyor. Polis, “yalan ifade verdiği” ve “dövülme senaryosu” gerekçesiyle bu sefer Adamçuk’a dava açmaya hazırlanıyor. Bu durumda gazeteci için altı yıla kadar hapis cezası istenebilir.

Adamçuk ise bu açıklamaları  kesin dille yalanlayarak polisin kendisine baskı yaptığını iddia ediyor. Daha önce basına yansıyan iddialara göre, gazeteci protestocu gençlerin gözaltına alınmasını eleştirdiği için dövülmüştü. Gençler bölgede demiryolu inşaatı için orman ağaçlarını kesen yetkililere karşı çıkmıştı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan