Trafik ile mücadele gazete satışlarını düşürdü, şehir merkezinde marka mağazalar sinek avlıyor

3

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin’in göreve geldiği ilk günden itibaren trafik ile mücadele çerçevesinde önemli adımlar atarak metro yakınlarında kurulan pazarları ortadan kaldırttı ve şehir merkezinde otomobil park etme yasağını getirdi. Fakat trafiğin oluşmasına henüz çok fayda vermeyen bu yeni uygulamalar gazete satışlarını olumsuz etkiledi ve şehir merkezinde bulunan marka dükkanları müşterisiz bıraktı.

Hafta başında Moskova'da trafik ile mücadele için beş yıllık planını da açıklayan Sobyanin 'Moskova trafiği ile mücadele için öncelikli adımlar' adlı önerileri arasında dükkanların kaldırılması, şehir merkezinden troleybüs hatlarının kaldırılması, dış plakalı araçların ve tırların saat 07:00 ile 22.00 arasında şehre girme yasağının uygulanması ve katlı otoparkların kurulması yer alıyor. Planın onaylanması ve bir ay içinde yürürlüğe girmesi beklenirken bir kısım uygulamalar için de adımlar atılmaya başladı.

Çadırların kapatılması gazete tirajlarını etkiledi

Sobyanin’in uygulamalarından birisi olan metroya yakın alanlarda kurulan çadır pazarlar ve izinsiz kioskaların kapatılmasını bazı vatandaşlar olumlu karşılarken, esnaflar bu girişmlere tepki gösterdi. Esnafların tepkisine ayrıca gazete üreticilerinin de şikayeti eklendi. Son bir hafta içinde şehir genelinden kaldırılan bir çok izinsiz çadır, kiosk, taşınır dükkanlar ile birlikte 118 adet gazete bayiisi de kapatıldı.

Kapatılan gazete bayileri ile birlikte satış rakamlarında önemli düşüşün yaşandığını dile getiren Moskovaskiy Komsomoelets(MK) gazetesi dağıtımından sorumlu Tatyana Savina, “Sadece MK'nın bir hafta içinde satışları  en az yüzde 20 kadar düştü” dedi.

Park yasağı yüzünden merkezde mağazalar sinek avlıyor

Sobyanin'in bir diğer önerisi 'şehir merkezinde park yasağı' bazı sürücüleri sevindirse de, bu uygulama bir çok zengin müşterinin ve esnafın işine yaramadı.  Şehir merkezinde park yapılması yasağının uygulamaya konulması sonrası merkezde bulunan mağazalar müşterisiz kaldı. Kommersant gazetesinin yaptığı haberde hafta başından itibaren uygulanmaya koyulan merkezde park yasağı, şehrin merkezine bulunan bir çok mağazayı etkiledi. Mağaza sahipleri durumdan rahatsız olduklaırını belirterek kiraların düşürülmesini istemek zorunda kalacaklarını belirtti. Bazıları ise dükanlarını kapatmayı bile düşünüyor.

Tverskaya sokağında bulunan Calzedonia  ve Fabi gibi ünlü eşya ve ayakabı markaların bağazaları günlük 3-4 bin dolar kayıba uğradıklarını yazan Kommersant, Bosco Sport'un satışlarında ise üç kat düşüşün yaşandığını belirtti. Tüm mağazalar nedeni park etme yasağına bağlarken Rusya'nın ünlü tekstil markası 'Dikaya Orhideya' 'sırf park sorunu nedeniyle' Tverskaya'daki dükanını kapatmayı düşündüğünü açıkladı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan