Moskova'da yıkım sürüyor; 500'den fazla büfe kapandı

5

Rusya'nın başkenti Moskova'da göreve başlayan yeni belediye başkanı Sergey Sobyanin metro duraklarının  çevresini kuşatan büfelere savaş açtı. Şehrin tarihi dokusunu bozduğu ve trafik sorununa neden olduğu gerekçesi ile 500'den fazla büfe kapandı.

Gazete bayii, meyve sebze, çiçekçi ve Stardog tarzı yol kenarlarına geçici olarak kurulan büfeleri artık Moskova'da görmek imkansız hale gelecek. The Moscow Times'a değerlendirmede bulunan 150 kadar Stardog zinciri Markon'un direktörü Sergey Rak 40 kadar büfelerinin kapatıldığını, 20 kadarın da kapatılacağını söyledi.

"Onlar çeşitli gerekçelerle büfeleri kapatıyor. Kiralama sözleşmelerinde eksilklik bulmuşlar..." eleştirisi getiren Rak, "Kapatın!.. Artık burada iş yapma imkanı kalmadı" dedi. Moskova'da bulunan büfelerin 500'den fazlasını yıktıran Sobyanin, küçük ölçekli işletmelerin sonunu getirmekle suçlanıyor.

Rusya Federal Sağlık Komitesi Başkanı  Gennadi Onişenko Sobyanin'in talebi üzerine 7880 büfede inceleme yapıldığını ve 770'inin hijyen ve sağlık kurallarının ihlal edildiğini açıkladı.

Eski belediye başkanı Yuri Lujkov'un ekibinde yer alan sonra görevden alınan Oleg Mitvol büfelerin tam bir rüşvet kaynağı olduğunu, ortalama büfelerde aylık kazancın 200 bin ruble (6500 dolar) olduğunu söyledi. Mitvol'a göre yetkililer her bir büfeden aylık ortalama 1500-2000 dolar rüşvet alıyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan