Rusya'da akıl hastanesi yandı: 3 ölü, 4 yaralı

3

Rusya’nın Omsk bölgesinde Sinir ve Ruh Hastalıkları Rehabilitasyon Merkezi yandı. Yangında üç hasta hayatını kaybetti, dört kişi de yaralandı.

Rusya Acil Durum Bakanlığı  Sibirya Merkez Dairesi’nden yapılan açıklamada, Omsk’un Andreyevski kasabasında bulunan Sinir ve Ruh Hastalıkları Rehabilitasyon Merkezi’nde yangın çıktığı kaydedildi. Açıklamada, “Yangın sinyali gece geç saatlerde ulaştı. 14 dakika içinde itfaiye ekibi yangının meydana geldiği Çentralnaya sokağına ulaştı. Yangında Rehabilitasyon Merkezi’nin önemli bir kısmı yandı” denildi.

Yetkililer binadan hasta ve görevlilerden oluşan 147 kişiyi tahliye etti.

Hastaların geçici olarak merkeze ait kulüp binasına yerleştirildiği gelen bilgiler arasında. Acil Durum Bakanlığı Omsk Bölgesi Basın Sözcüsü Viktor Şevçenko yangında üç bayanın öldüğünü, dört kişinin de yaralandığını belirtti. İtafiye görevlileri, merkezde yangın sinyallerinin anında ve “mükemmel” çalıştığı için fazla insan kaybının olmadığına dikkat çekti.

İlk belirlemelere göre, yangının elektrik kontağında çıkan bir arıza nedeni ile çıktığı üzerinde durulurken, Rusya Başsavcılığı Soruşturma Komisyonu Omsk Dairesi, “ihmal” suçu nedeniyle olayla ilgili soruşturma başlattı.

2009’ta Rusya’nın Komi Cumhuriyeti’nde bir huzurevinde çıkan yangında 23 kişi, 2007 yılında iki ayrı  huzurevinde çıkan yangınlarda yaklaşık 97 kişi hayatını  kaybetmişti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan