NATO, Rusya'ya karşı Baltık ülkelerini korumak için gizli birlik kurmuş

16

Rusya ve NATO arasında ortak füze kalkanı kurulması, Afganistan'da işbirliği ve ortak güvenlik önlemleri gibi bir dizi alanda gelişen ilişkiler, Amerikalı diplomatların WikiLeask'ten sızan belgelerinden olumsuz etkilenecek. Lizbon'da gerçekleşen Rusya-NATO zirvesinde taraflar birbirlerini tehdit görmediği yönünde açıklamalar yaparken, NATO'nun Baltık ülkelerini Rusya'nın muhtemel işgaline karşı korumak için Almanya, Polonya, ABD ve İngiltere askerlerinden oluşan 9 NATO birliğinin savaşa hazır tuttuğu iddia edildi.

Guardian'ın yayınladığı WikiLeaks belgelerine göre Almanya ve Polonya'nın kuzey limanlarının  İngiliz ve Amerikan gemilerine açık tutulması isteniyor ve oluşturulan birliklerle gelecek yıl ortak bir tatbikat yapılması da planlanıyor. İddialara göre gizli birliklerin deşifre olmaması için bilgi karartması da uygulanmış.

ABD'li diplomatların belgelerinde yer alan bilgilere göre, NATO'nun Estonya, Letonya ve Litvanya'nın korunması için plan hazırlanması kararını aldığı ve ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın imzaladığı gizli bir telgrafın bu yöndeki çalışmların aktif uygulanmasına başladığını gösteriyor. Bir başka belgede de Clinton'ın bu planın gizli tutulması yönündeki talimatı dikkat çekiyor.

Mayıs 2010'da ABD ve Polonya imzaladıkları  anlaşma çerçevesinde Polonya'nın Morag kasabasına geçici bir askeri üs kurulmasını kararlaştırmıştı. Rusya'nın sadece 80 kilometre ötesine kurulan Amerikan üssünün 2012'den sonra da sürekli hale getirilmesi planlanıyor. Moskova Kaliningrad kentinin hemen dibinde kurulan Amerikan üssü nedeni ile tepkisini dile getiriyor.

Bir başka gizli telgraf metninde de Polonya'lı diiplomatların füze kalkanı ile ilgili açıklamaları yer alıyor. Tüm Baltık ülkelerinin ortak savunması yerine Polonya'nın müstakil düşünülmesini isteyen diplomatlar, füze kalkanını İran'a karşı değil de, Rusya'ya karşı kurulmasını talep ediyor.

ABD'nin Polonya'nın güvenliğini sağlamak için bölgede askeri varlığını artırmayı önerdiği de gelen iddialar arasında. Varşova, mevcut işbirliğini Polonya'nın askeri gücünün modernizasyonunun sağlanması ve ABD'nin taahhütleri çerçevesinde geliştiği değerlendirmesinde bulunuyor.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in tam da Polonya ile ilişkileri yumuşatmak için Varşova'da olduğu bir sırada yayınlanan belgelerin hedefinin, "Rusya'nın doğu avrupa ülkeleri ile arasını düzeltmesini sabote etmeye yönelik bir girişim" olarak değerlendiriliyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan