WikiLeaks'e özendi, yolsuzluk sitesi kurdu; Rospil

10

Rusya'da bazı şirketlerin yolsuzlukları  hakkında blogunda yazarak üne kavuşan Aleksen Novalnıy adında bir avukat Wikileaks benzeri site açtı. Rospil.info adresinde yerletiştirilen belgelerde devlet şirketlerinin ihaleler için verdiği talepler dikkate alınıyor. Ayrıca isteyen vatandaşlar siteye şüphelendikleri ihalelerle ilgili bilgi ve döküman gönderebiliyor.

Siteyi blogunda tanıtan Novalnıy, Rospil.info'nun henüz test aşamasında olduğunu duyurdu. Yakın zamanda sayfanın tamamen Rospil.net adresine yönlendireceğini belirten Novalnıy, siteye tüm kullanıcıları devlet ihalelerindeki yolsuzluklarla ilgili bilgi göndermeye davet etti. Ayrıca sitede tüm ihaleler ile ilgili yorum ve görüş yazma imkanı da bulunuyor.

Uzmanlar Rospil.info sitesinin yolsüuzluk ve rüşvetle mücadelede yardımcı olmasının yanısıra, Novalniy'in meşhur olmasına da yol açabileceğini kaydetti.

İnternet uzmanı Anton Nosik sitenin gerçek anlamda rüşvet ve yolsuzluklarla mücadelede başarılı olabileceğine inandığını beliritti. Nosik, “Novalnıy Rusya'da az sayıda bulunan yolsuzluk uzmanlarından biri. Bu konuda onun kadar kimse araştırma yapmamıştır. Bu yüzden şüphe uyandırıcı ihalelerle ilgili bir sitenin kendisi tarafındna açılması çok beklenen bir şeydi” dedi.

Rusya Parlamentosu alt kanadı Duma milletvekili Konstantin Rıkov'a göre ise Novalnıy'in yeni projesi ismini duyurmaya yönelik hazırlandı. Rıkov, “Bu site klasik gizli bilgileri açığa çıkartmak için değil, kendini reklam yapmak için düşünüldü” diye konuştu.

Sonbahar başlangıcına Novalnıy blogunda yayınladığı belgelerle kamuoyunu Sağlık Bakanlığı'nda hazırlanan ihaleye dikkatleri çekmişti. İhaleye göre Sağlık personeli ve hastalar için sosyal ağın kurulması isteniyordu. Proje için 55 milyon ruble(yaklaşık 2 milyon dolar) teklif verilerek 16 gün içinde yapılması istenmişti. Novalnıy'in bu bilgileri yayınlamasının ardından kısa süre sonra ihale kapatıldı. İhaleyi açtıran birimin yöneticisi Oleg Simakov ise görevinden ayrıldığı duyuruldu.

Kasım ayında da Novalnıy yine blogunda yayınladığı bir belge ile devletten 4 milyar doların  çalındığını iddia etmişti. Novalnıy Doğu Sibirya-Pasifik petrol boru hattı inşaatı sırasında çeşişti yolsuzluklar yapılarak devlete zarar verildiğini yazmıştı.

'RosPil' kelimesi Rusça'da 'testere ile biçmek' anlamına geliyor. Site sahibi böylelikle bütçenin yönetici ve elitler arasında haksız bir şekilde paylaşıldığını ima ediyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan