Moskova'da kanlı gösteri: Holiganları ırkçı gruplar provoke etmiş

5

Medvedev polisin güç kullanmasını doğru buldu

Kremlin duvarlarının hemen yanıbaşında Manej Meydanı'nda 5 binden fazla holigan ve ırkçı grupların gösterileri kanlı bitti. Bir kişinin öldüğü yönündeki haberleri polis kaynağı doğrulamazken, 32 kişi yaralandı. Spartak Moskova takımı taraftarı Yegor Sviridov'un geçen hafta başında Kabardina-Balkar Cumhuriyeti'nden bir göçmen tarafından öldürülmesi üzerine ayaklanan protestoculara polis müdahalede bulundu.

Holigan gösterilerin ırkçı gruplar tarafından provoke edilmesi olayların gerekçesi olarak gösterilerken, Ria Novosti'ye açıklamada bulunan Birleşik Kafkas Gençler Birliği Başkanı Aykaz Mikaelyan, "Dış güçler kesinlikle bölgede çalışıyordu" iddiasında bulundu.

Irkçı grupların Sviridov'un ölümüne karşılık göçmenlere yönelik şiddet uygulamasından endişe ettiklerini kaydeden Mikaelyan, etnik çatışmaların artmasına karşılık dikkatli olunması çağrısı yaptı.

Rusya Futbol Birliği Başkanı Sergey Fursenko da futbolun ırkçı grupların siyasi çıkarlarına araç olarak kullanmalarına izin verilmemesi istedi. Futbolun tamamı ile  siyasetten uzak olması gerektiğini kaydeden Fursenko, "Provokasyona gelmeyelim. Hiç bir parti ya da hareketin kendi sloganlarını bize attırmalarına müsade etmeyeceğiz" dedi.

Medvedev'den göstericilere: Tüm baş belaları cezalandırılacak

 

Polisin olaylara müdahalede güç kullanmasını doğru bulduğunu ifade eden Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, ülkede düzen ve istikrarın sağlanması için gerekli tüm önlemlerin de alınmasını istedi. Kremlin basın merkezinden yapılan açıklamada, Medvedev güvenlik güçlerinin yasaların kendilerine verdiği sınırlar içinde düzeni sağlamak için her türlü aracı kullanma hakkına sahip olduklarını hatırlattı.

 

Medvedev Twitter mikroblogundan yaptığı duyuruda da, "Moskova'da ve tüm ülkede herşey kontrol altında. Tüm baş belalarının cezalandırılacağından kimsenin şüphesi olmasın" tehdidinde bulundu.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan