Türk-Rus gazeteciler potada kapıştı

4

Rusya'da görevi başındayken hayatını  kaybeden gazeteciler Türk basınının da katıldığı etkinlikle anıldı.

Etkinlik çerçevesinde St. Petersburg'da basketbol turnuvası düzenlendi. Türkiye'nin yanı sıra Litvanya'dan gazetecilerin da katıldığı turnuvada basın mensupları, potada, ölen gazeteciler için dayanışma sergiledi.

Rus medyasının ilgi gösterdiği etkinlikte Türkiye'yi Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın çatısı  altında faaliyet gösteren Medyalog Platform öncülüğünde Zaman, Radikal, CNNTürk, ATV ve Sabah'tan gazetecilerin yer aldığı bir takım temsil etti.

St. Petersburg Gazeteciler Birliği tarafından 1994'ten beri her aralık ayında düzenlenen anma etkinliklerine ilk kez Türk medyası katıldı. Gazprom, Açık Dünya Vakfı, Türk Hava Yolları ve Rusya Federasyonu ile Türkiye İş ve Dostluk Derneği'nin (RUTİD) sponsor olduğu etkinlik çerçevesinde görevi başında ölen 9 gazetecinin ailelerine bağış yapıldı.

Organizasyon sorumlusu Godlevski Peter Gleboviç, Türk gazeteci ekibinin ilk kez anma turnuvasına katılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ekibi gelecek yıl Moskova'da yapmayı  planladıkları etkinliğe davet etti. Gazeteciler Birliği Direktörü  Alekseyeva Marina, Türk gazetecilerin turnuvaya katılma fikrinin bu yıl nisan ayında İstanbul'da Zaman Gazetesi'nin merkezine yaptıkları ziyaret sırasında ortaya çıktığını belirtti.

Türk basın heyeti St. Petersburg'daki RUTİD ve Türk Kültür Merkezi'ni ziyaret etti. RUTİD Şube Temsilcisi Adnan Öztürk, merkezde 250 kadar Rus öğrencinin Türkçeden folklora, ebru sanatından neye kadar birçok alanda ders aldığını ifade etti. RUTİD, Rusya ile Türkiye arasındaki ticareti geliştirmek için faaliyet gösteriyor.

Celil Sağır, St. Petersburg, Zaman