Bu da dini provokasyon; Kafkas müftüsü öldürüldü

1

Moskova'da ırkçı, dazlak gruplar ve Kafkasya gençleri arasında gerginlik yaşanırken, Rusya Federasyonu'na bağlı Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Müftüsü Anas Pşihaçev kimliği belirsiz kişilerce öldürüldü. Kuzey Kafkasya’nın başlıca İslam liderlerinden biri sayılan Pşihaçev, evli ve üç çocuk babası idi.

Kuzey Kafkasya’nın Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Müslüman Dini İdaresi Başkanı Müftü Pşihaçev’e yönelik silahlı suikast gerçekleştirildi. Rusya Başsavcılığı Soruşturma Komisyonu Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Dairesi’nden yapılan açıklamada, “Moskova saatiyle akşam 19.30’ta kimliği belirsiz kişiler başkent Nalçik’te müftü Pşihaçev’e silahlı saldırı düzenledi. Saldırganlar Pşihaçev’i Yesenin sokağındaki evinden dışarı çağırdı ve sonra dört el ateş etti. Müftü olay yerinde hayatını kaybetti” denildi.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev müftünün öldürülmesi olayını sert bir şekilde kınayarak, müftünün yakınlarına başsağlığı gönderdi. Medvedev'in basın danışmanı Natalya Timakova tarafından yapılan açıklamada; "Müftü Pşihaçev aşırlılıklara karşı açık bir şekilde mücadele eden tartışmasız saygın bir din adamı idi. Bu kalleşçe yapılan cinayeti doğrudan kendisinin görevi ile ilgili. Biz Kabardey-Balkar Müslümanlarına desteğimizi sürdüreceğiz. Katiller mutlaka cezalarını bulacak." 

Rus Ria Novosti haber ajansına konuşan Müftü Pşihaçev’in akrabaları olayı doğruladı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Pşihaçev, Kuzey Kafkasya’nın en önemli İslam liderlerinden biri idi. Kardeşi Şafig Pşihaçev de Kuzey Kafkasya Müslüman Koordinatör Merkezi’nin Moskova Temsilcisi görevinde bulunuyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan