Moskova'da yeni provokasyon girişimi

4

Rusya'nın başkenti Moskova'da Kremlin duvarları dibinde yer alan Manej Meydanı'nı savaş alanına çeviren ırkçı ve holigan protestocuların ardından şimdi de Kievski Vakzal'ın önünde bulunan Evropeyski Meydanı karşıt grupların gösteri alanına dönüşmesinden endişe ediliyor. Kommsersant gazetesine göre Rusya'nın Kuzey Kafkasya bölgesinden göçmenler ve dazlak örgütlerin kontrolündeki ırkçı gruplar meydanda gösteri hazırlığında.

Spartak Moskova takımı taraftarı Yegor Sviridov'un Kafkas kökenli bir kişi tarafından öldürülmesi üzerine patlak veren olaylarla ilgili gerilim sürüyor. Polis cumartesi günü gerçekleşen gösterilerde yüzden fazla kişiyi göz altına almıştı. 30'dan fazla kişinin yaralandığı olylardan sonra iki Kırgız vatandaşı dazlak saldırısı sonrası yaşamını yitirdi, üç Azeri ve bir Özbek'te ağır şekilde dövüldü. Bir Ermeni vatandaşı da dün Krasnodar bölgesinde 12 yerinden bıçaklandı.

Otobüslerle göçmen taşınıyor, 15 terör saldırısı ihbarı

İnternetten çağrıda bulunan göçmen gruplar Çarşamba günü MSİ akşam 18:00'da Evropeyski alış veriş merkezinin önünde toplanacak. Basında ve internet sayfalarında yer alan bilgilere göre hafta başından bu yana Rusya'nın Kafkas bölgesinden onlarca otobüs gösterilere katılmak için Moskova'ya doğru harekete geçti.

Meydanda, metrolarda ve tren istasyonlarında kontrolü artıran Moskova polisi panik olacak bir durum olmadığını, olayların kontrol altında olduğunu belirtiyor. Meydanda terör saldırısı yapılacağı ve Evropeyski alış veriş merkezine bomba yerleştirildiği iddialarını da polis değerlendiriyor. Polise toplam 15'den fazla terör saldrısı yapılacağı yönünde ihbar gelmiş durumda. Ancak ihbarların hiç biri şimdiye kadar doğrulanmadı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan