Öldürülen Kafkas müftüsü törenle toprağa verildi

15

Dün öldürülen Rusya Federasyonu'na bağlı Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Müftüsü Anas Pşihaçev törenle toprağa verildi. Suikastı sert bir dille kınayan Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, olayı “kalleşçe yapılmış bir cinayet” olarak nitelendirerek canilerin mutlaka cezalandırılacağını kaydetti.

Müftü Pşihaçev, Kuzey Kafkasya’nın Kabardey-Balkar Cumhuriyeti başkenti Nalçik’te düzenlenen törenin ardından toprağa verildi. Törende Kabardey-Balkar Cumhurbaşkanı Arsen Kanokov, komşu Karaçay-Çerkez Cumhurbaşkanı Boris Yebzeyev ve Kuzey Kafkasya Müslüman Koodinatör Merkezi Başkanı İsmail Berdiyev de hazır bulundu.

RIA-826089-Kafkas_mft_cenaze_2Cumhurbaşkanı Kanokov yaptığı  konuşmada, müftü Pşihaçev’in ailesine gereken yardımın yapılacağını belirtti. Karaçay-Çerkez Cumhurbaşkanı Yebzeyev de Pşihaçev’in tüm Rusya Federasyonu’nda sevilen bir dini lider olduğunu hatırlattı. Müslüman Koordinatör Merkezi Başkanı Berdıyev ise müftünün kalleşçe öldürüldüğünü ifade ederek, “Müftü kendisi canilere kapısını açtı, çünkü başka türlü davranamazdı. Bizim Kafkasya geleneklerine göre, kapına gelen insana “Kimsin?” sormazlar, direkt eve içeri alırlar” dedi.

RIA-826089-Kafkas_mft_cenaze_3Müftü Pşihaçev’e dün evinin önünde silahlı saldırıya uğramıştı. Rusya Devlet Başkanı Medvedev olayı sert bir şekilde kınayarak, "Müftü Pşihaçev aşırlılıklara karşı açık bir şekilde mücadele eden tartışmasız saygın bir din adamı idi. Bu kalleşçe yapılan cinayeti doğrudan kendisinin görevi ile ilgili. Biz Kabardey-Balkar Müslümanlarına desteğimizi sürdüreceğiz. Katiller mutlaka cezalarını bulacak" diye ifadelerde bulunmuştu.

Katiller tespit edildi

Rusya Başsavcılığı Soruşturma Komisyonu, suikast zanlılarının fotoğraflarını da yayınladı. Soruşturma Komisyonu’nun web sitesinde duyurulan bilgilerde, olayla ilgili Nalçikli Astemir Mamişev (22) ve Azparuh Şamayev’in (22) arandığı belirtildi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan