Azeri diasporasından Rusya'da provokasyon uyarısı-ÖZEL

139

Dünya Azerileri Kongresi (DAK) Rusya Başkanı Prof. Dr. Mir Eşref Fetiyev, son günlerde Moskova’da yaşanan etnik gerginliklerle ilgili uyarıda bulunarak, “Rusya’da yaşayan Azeri toplumu bu tehlikeli oyunlara gelmemeli, ülke bütünlüğü için elele vermeli” çağrısı yaptı.

Eski SSCB'ni dağılmasının ardından Rusya’da ırkçılığın artmasına işaret eden Azeri diyasporası Başkanı, “Azeri, Rus, Özbek, Ukraynalı ve başka halklar arasında sıkı dostluklar olduğu halde, Sovyetler Birliği’nin yıkılmasıyla etnik düşmanlık artmaya başladı. Son 20 yılda Rusya’da bunun tanığı oluyoruz" eleştirisi getirdi.

fethiyev1Bazı siyasi çevrelerin kendi çıkarlarını göz önünde bulundurarak etnik kavgalara ilgi duyduğuna işaret eden Fetiyev, "Burda büyüyen Azeri çocuklar bu duruma dikkat etmeli, kendilerini etnik kavgaların içinde bulmamalı. Rusya’da yaklaşık üç milyon Azeri yaşıyor. Çoğu da Rusya Federasyonu vatandaşı, çok sayıda Azeri genci bu topraklarda büyüyor. Rus ve Azeri toplumu birlik ve beraberlik içinde yaşamalı, biz İkinci Dünya Savaşı’nda Nazilere karşı omuz omuza mücadele ettik" dedi.

İkinci Dünya Savaşı’nda Nazilere karşı savaşan 416. Azeri birliğinin kahramanlığını anlatan bir film hazırladıklarını kaydeden Fetiyev, "Azeri birliği Berlin’e kadar savaştı. Bu film herkese şunu gösterdi: Biz gerektiği zaman savaşan bir halkız, savaş disiplinli bir halkız, kuşkusu olan varsa bu filmi izlesin” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Fetiyev, Rusya’da yaşanan son gelişmelere değinerek, “Dikkat etmeliyiz. Azeri ailelerine çağrıda bulunuyorum, çocuklar böyle provakosyon eylemlere katılmasını önlesinler. Rusya Federasyonu bizim ülkemiz, etnik ayrımcılık gibi konular ülkenin bütünlüğünü tehdit eden faktörler. Azeriler olarak bu oyunlara gelmemeliyiz” ifadelerini kullandı.

Azeriler Rusya’da başarılı

Fetiyev, Rusya’da Azeri diasporasının eski yıllara kıyasla çok başarılara imza attığını da belirtti. Fetiyev, “Azeriler bugün artık Rusya’da hem siyaset hem ekonomi hem de bilim alanında var. Ben kendim Moskova Halklar Dostluğu Üniversitesi’nde Ziraat Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak ders veriyorum. Sahibi olduğum “Moszelenstroy” şirketi Moskova’nın bir çok bölgesinde peyzaj ve yeşillendirme çalışmaları yaptı. Moskova’da gördüğünüz yeşillikler, parklar benim eserim. Zafer Parkı örneğin. Ben de burada yaşayan Azeri toplumun bir üyesiyim ve başarılı insanlarımız çok. Dolayısıyla geleceğimiz Rusya’da çok parlak” dedi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan