Moskova'da tansiyon hala yüksek; Dağıstan plakalı araçtan ateş açıldı, bir Özbek öldürüldü

6

Rusya'nın başkenti Moskova'da Kafkas kökenli gençlerin Spartak Moskova takımı taraftarı Yegor Sviridov'u 6 Aralık'ta öldürmeleri üzerine başlayan etnik topluluklar arasındaki çatışmalar devam ediyor.

Moskova’da dün bir Özbek vatandaş  bıçaklanarak öldürülürken, bir Vietnamlı da dövüldü. Etnik kavga orta okula bile sıçradı. Sekizinci sınıfta okuyan bir Rus öğrenci, Kuzey Kafkasyalı sınıf arkadaşını bıçakladı. Son on gün içinde yaşanan olaylarda ise bir Kırgız vatandaş öldürülürken, üç Azeri ve bir Özbek vatandaş da dövüldü. 16 yaşındaki bir Ermeni genç ise 18 yerinden bıçaklandı ve hastaneye zor yetiştirildi.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Başbakan Vladimir Putin, İçişleri Bakanı Raşit Nurgaliyev ve Moskova Belediyesi Başkanı Sergey Sobyanin olaylarla ilgili sert önlemler alınacağını ve suçluların mutlaka cezalandırılacağını açıkladı. Bu açıklamaların ardından Moskova’ya yakın kuzeydeki Sonneçnogorks kentinde kalabalık ırkçı grubun yürüyüş yaparak birkaç esmer tenli vatandaşı dövdüğü belirtildi. Polis olayla ilgili 15 kişiyi göz altına aldı.

Dün gece geç saatlerde Moskova’nın güneybatı bölgesinde 22 yaşındaki bir Özbek vatandaş  bıçaklanarak öldürüldü. Moskova’da Verhnaya Polya sokağında kimliği belirsiz kişiler bir Vietnamlı vatandaşı (37) dövdü. Yabancı ağır yaralı halde hastaneye kaldırıldı. Moskova’ya yakın Dolgoprudnı kentindeki 13 nolu ortaokulda 14 yaşındaki bir öğrenci aynı sınıfta okuyan Kuzey Kafkasyalı bir öğrenciyi bıçakladı.

Olayla ilgili iktidar mercilerini uyaran Rus “Sova” insan hakları merkezi Başkan Yardımcısı  Galina Kojevnikova, “Ocak 2010’dan bu yana Rusya’da etnik nefrete dayalı saldırıda 36 kişi öldürüldü, en az 350 kişi yaralandı. Aralık ayında ise malum olayların ardından artış görüyoruz: Sadece bu ayda 48 kişi dövüldü, iki kişi öldürüldü. Tahminimiz etnik şiddet olayları giderek artacak. Irkçı saldırıların yapıldığı bölgeler Moskova, St.Petersburg ve Nijni Novgorod” dedi.

Rus insan hakları savunucusu, konuyla ilgili devlet politikalarını da eleştirdi. Kojevnikova, "Bu sorunların kökünde sosyal problemler var. Devlet propaganda alanında kendini gereken şekilde konumlandıramıyor. Bizdeki yurtseverlik propagandası militarizm gibi algılanıyor... Örneğin spor ve sağlık alanı... Nazi “kültürü” daha popülerlik kazanıyor: Guya onlar devletten daha iyi sağlıklı hayat tarzını propaganda ediyor... Eğer sert siyasi ve güvenlik önlemler alınmazsa bu olaylar artacak, çünkü 'işlenen suç cezasız kalıyor' agısı oluşmaya başladı" uyarısında bulundu. Rus insan hakları savunucusu, Kafkasya milliyetçi grubların da doğmaya başladığını sözlerine ekledi.

Dağıstan plakalı  araçtan ateş edildi iddiası

Moskova’nın güneyinde Bratsilavski sokak, Perervinski Bulvar ve Kuzminki-Lyublino park olmak üzere üç ayrı semtte bir arabadan yoldan geçen vatandaşlara kuru sıkı tabancadan ateş edildiği iddia edildi. Rus İnterfaks haber ajansına konuşan bir polis yetkilisi, “Her üç semtte de vatandaşlara ateş eden aynı araba ve tanıklara göre arabanın markası Dağistan Cumhuriyeti’ne (Rusya’ya bağlı) ait 05 nolu siyah makam plakalı. Range Rover Sport markalı siyah renk arabanın bulunması için arama çalışmaları başlatıldı” dedi.

Moskova Emniyet Müdürlüğü ise henüz bu iddiaları doğrulamıyor. Rus İnfox.ru haber portalına göre, “vatandaşlara ateş edildi” ihbarını polise içkili birkaç gencin yaptığı ortaya çıktı. İnfox.ru’nun ulaştığı polis kaynaklarına göre, gençler olayı somut şekilde anlatmakta zorlandı ve ayrıca resmi dilekçe yazmayı da reddetti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan