Moskova'da tansiyon hala yüksek; polis bugün de en az 250 kişiyi göz altına aldı

0

Rusya'nın başkenti Moskova'da Kafkas kökenli gruplarla faşist ve ırkçı gruplar arasındaki gerginlik sürüyor. 6 Aralık'ta Spartak Moskova takımı taraftarı Yegor Sviridov'un Kafkas kökenli vatandaşlar tarafından öldürülmesinin ardından devam faşizan gösteriler bugün de Ostankino TV merkezinin çevresine taşındı.

Faşist grupların gösterisine izin vermeyen polis en az 250 kişiyi göz altına aldı. Rusya genelinde çıkan olaylarda toplam göz altı sayısının 2 bini bulduğu belirtiliyor. Göz altına alınanların büyük çoğunlu salıverilirken, organizatör ya da şiddete başvuranlarla ilgili soruşturmalar sürüyor.

Polis internet üzerinde ırkçı ve faşist grupların gösteri için haberleştikleri yönünde aldığı  ihbar üzerine Moskova'da ve St. Petersburg'da sabah saatlerinden itibaren güvenlik önlemlerini artırdı.

Büyük çoğunluğu 18 yaşın altında olan göstericiler yüzlerini maske ile kapattı ve ırkçı slogan attı. Ellerinde havai fişeklerle yürüyen göstericilere polis engel oldu. Kendilerini ırkçı değil, vatansever olarak niteleyen protestocuların üzerinde kuru sıkı tabanca ve kesici aletler ele geçirildi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan