Moskova'da polis göz açtırmıyor; iki günde 1260 gözaltı

1

Rusya'da etnik çatışmalar nedeni ile tansiyon hala yüksek. Spartak Moskova taraftarı Yegor Sviridov'un (28) Kafkas kökenli grup tarafından 6 Aralık'ta öldürülmesinin ardından başlayan olaylarda ırkçı gruplarla göçmen topluluklar arasında sık tartışmalar yaşanıyor.

11 Aralık'ta Manej Meydanı'nda toplanan 5 bin den fazla holigan ve ırkçı grubun ortalığı savaş alanına çevirmesinin ardından güvenlik önlemlerini artıran polis şüphelileri göz altına alıyor.

RIA-827846-goz_alti_2Hafta içinde 2 bine yakın şüpheliyi göz altına alan polis hafta sonu da göz açtırmadı. Polis kaynaklarına göre cumartesi günü 800'den fazla kişi pazar günü de en az 460 kişi merkeze götürüldü. Polis olaylara karışmayan, sabıkası bulunmayan kişileri belirli bir süre tuttuktan sonra serbest bırakıyor.

Ria Novosti'ye açıklamada bulunan Moskova polis sözcüsü Yevgeni Gildeyev gözaltına alınanların büyük çoğunluğunun genç olduğuna işaret ederek, "Orekhovo-Zuyevo bölgesinde 177, Serpukhov'da 150 ve Chekhov'da da 125 kişi gözaltına alındı" dedi.

Rusya'nın farklı kentlerinde de ırkçı grupların saldırısına uğrayan eski Sovyet ülkelerinden onlarca göçmen hastaneye kaldırıldı. Rusya insan hakları örgütü Sova'nın verilerine göre yıl başından bu yana etnik nefrete dayalı çıkan 350'inin üzerinde olayda 36 kişi yaşamını yitirdi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan