Putin öldürülen fanatik Sviridov'un kabrine çiçek koydu; "Yabancı düşmanlığı ve ırkçılık Rusya'yı çıkmaza sokar"

29

Rusya Başbakanı Vladimir Putin futbol taraftar kluplerinin temsilcileri ile bir araya geldi. Rusya Spor, Turizm ve Gençlik Bakanlığı’nda gençlerle buluşan Putin son günlerde ülkede etkili olan etnik kavgalarla ilgili, "Yabancı düşmanlığı ve ırkçılık Rusya'yı çıkmaza sokar" uyarısı yaptı. Putin, 6 Aralık’ta Kafkasyalı gençler tarafından öldürülen Spartak futbol takımı taraftarı Yegor Sviridov’un mezarına da çiçek bıraktı.

Kuzey Kafkasyalı futbol taraftarlarının da yer aldığı görüşmede Putin, “Diğer bölgelerde yaşayan tüm halkların temsilcileri yerel örf adet, gelenek-göreneklere ve kurallara uyması lazım. Eğer şu anda benim konuştuğum anlaşılmazsa, birbirimize saygılı şekilde davranmazsak bu durumda ne yapmamız lazım? O zaman Moskova, St.Petersburg ve başka dev kentlerde sicil kayıt kurallarını hafif bir deyimle geliştirmemiz gerekecek” dedi.

putin_fan_ziyaret_21putin_fan_ziyaret_31

Ustura ile dolaşırsak bu gücü yıkarız

Putin, “Rusya’nın gücü, onun çok uluslu devlet olmasında yatıyor. Eğer biz bu güçle nasıl yaşayacağımızı bilemez, deliler gibi ustura ile dolaşırsak bu durumda biz bu güçü yıkarız” diye konuştu.

Öldürülen Spartak taraftarı Sviridov’un feci olayına da değinen Başbakan olayın tüm taraftara yönelik saldırı niteliğini taşıdığını kaydetti. Putin, Sviridov’u öldüren şahsın daha önce iki kere tutuklandığını hatırlatarak, “Peki 2009 yılında bir suçtan mahkum edilmiş adam nasıl oluyr da 2010’da Moskova’da ortaya çıkıyor ve cinayet işliyor?” diye merakla sordu.

Putin futbol taraftarlarının bağımsız olmasını istedi, aşırılıkçı ve radikal güçler tarafından manüpile edilmeleri konusunda dikkatli olmalarını talep etti.

Kur'an'a hakaret eden 10 kapek etmez

putin_fan_ziyaret_41Rusya’nın çeşitli bölgelerinde yaşayan toplumların birbirine saygı duyması gerektiğini belirten Rus Başbakan, “Herkesin bir küçük vatanı var. Biz onunla gurur duyuyoruz. Fakat, Rusya’nın merkez bölgesinden birisinin Kuzey Kafkasya’ya giderek Kuran’a hakaret ederse o şahsın sağlığına 10 kapek harcamam. Ancak Kuzey Kafkasyalı insanlar da başka bölgelere gittiğinde yerel kültür, örf adetlere ve kurallara saygıyla yaklaşması lazım” dedi. Putin bu bağlamda çeşitli etnik diyaspora teşkilatlarıyla bu tür davranışların önünün kesilmesinin doğru olacağını sözlerine ekledi.

Putin daha sonra taraftarlarla birlikte Lyublino mezarlığını ziyaret ederek Sviridov’un mezarına çelenk bıraktı ve saygı duruşunda bulundu. Ziyarette Spor Bakanı Vitali Mutko da Putin’e eşlik etti. Rus Başbakan, mezar çıkışında taraftarlara seslenerek, “Bir daha bu olaylar tekrarlanmasın” çağrısı yaptı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan