Moskova havalimanı yeniden çalışmaya başladı, kötü hava koşulları yaşamı olumsuz etkilemeye devam ediyor

7

Moskova'nın en büyük havalimanlarından Domodedova uzun süren elektrik kesintisinin ardından yeniden aktif hale geldi. Havalimanına elektrik verilirken, uçuşların da normale döndüğü kaydedildi. Kısa süreli yağmur ve ardından gelen don nedeni ile elektrik hatları kopan havalimanında 100'den fazla uçuş iptal edilirken, 16 binin üzerinde yolcu mahsur kaldı.

Şehrin diğer iki havalimanı Şeremetyevo ve Vnukova havalimanlarında uçuşlar aksamalı olarak devam ediyor. Toplam 60'a yakın sefer iptal oldu.

RIA-833374-moskova_2Hükümet toplantısında açıklamada bulunan Rusya Başbakanı Vladimir Putin 412 bin kişinin Rusya genelinde elektriksiz kaldığını söyledi. Putin kötü hava koşulları ile mücadele için Olağanüstü Hal Bakanı Sergey Şoygu'dan tüm ekipmanları harekete geçirmesini istedi.

Domodedova havayolu yönetimi iptal edilen seferler nedeni ile yolculardan havalimanını boşaltmalarını  talep ederken, yolcuların bir kısmı evlerine dönmeyi reddetmişti. Havalimanında tuvalet ve diğer ihtiyaçların karşılanmasının mümkün olmadığını kaydeden yönetim, arızanın onarımı için yoğun çalışmaların sürdüğünü açıklamıştı.

RIA-833386-moskova_3Yaşanan sıkıntılar ise en çok trenyolu hattı bulunmayan Domodedova havalimanının kapısında duran taksicilere yaradı. Sıkıntıyı fırsata çevirmek isteyen taksiciler 5-6 kat zam yaparak ücretleri 10 bin rubleye (330 dolar) kadar çıkardı.

Kısmi olarak devam eden kar nedeni ile Moskova'da yaşam olumsuz etkilenmeye devam ediyor. Yetkililer Moskova halkını evlerinde oturmaları konusunda uyarırken, Moskova bölgesinde 140 binden fazla kişinin elektriksiz kaldığı belirtiliyor. Kopan elektrik hatları nedeni ile tramvay seferleri aksarken, kırılan ağaçların altında kalan araçlar maddi hasarların oluşmasına neden oldu.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan