Moskova havalimanlarında kriz sürüyor

1

Rusya'nın başkent havalimanlarında uçuşlarda gecikme sorunu devam ederken Ulaştırma bakanı Moskova ile St.Petersburg arasında uçuşların iptal edilmesini istedi. S7 şirketi ise iç hatlarında bugünkü tüm uçuşları iptal ettiğini duyurdu.

26 Aralık gece saatlerde yağan yağmur ve ardından oluşan don nedeni ile Moskova'nın Domodedova ve Şeremetyevo havalimanlarında yolcular mahsur kaldı. Toplam iki havalimanında 200'den fazla uçuş iptal edilirken burada mahsur kalan yolcular isyan çıkarttı.

Basına açıklamalarda bulunan Rusya Ulaştırma Bakanı İgor Livitin ise Moskova havalimanlarında meydana gelen sorunları araştıracaklarını belirtti.

Domodedovo havalimanına ve Aeroflot havacılık şirketine şikayetlerinin bulunduğunu ifade eden Livitin, “Domodedova'da tam bir buçuk gün boyunca elektrik yoktu. Bu nasıl mümkün oluyor? Ayrıca elektrikler kapanır kapanmaz havalimanı kapatılması gerekiyordu. Ki yolcular gelmesin. Halbuki o açık kaldı. Neden?”

Livitin ayrıca Moskova-St. Petersrbug uçuşların iptal edilmesi gerektiğini belirterek bu yolcular için 2 bin tren biletinin ayırtıldığını kaydetti. Rusya'nin S7 Airlines şirketi bugünkü tüm iç hat uçuşlarını iptal ettiğini duyurdu. Şirketin 70'e yakın uçuşunu iptal ettiği belitiliyor.

Öte yandan Rusya Başsavcılığı uçuşların gecikmesi ile ilgili soruşturma başlattığını duyururken mağdur olan yolcuların da havacılık şirketlerine tazminat davası açmaya hazırlandıkları öğrenildi.

Domodedova'dan yapılan son açıklamalara göre havalimanının çalışması normale dönmeye başlıyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan