Moskova'da 5 bin ağaç devrildi; kent buzdan heykele döndü

5

Rusya'nın başkenti Moskova'da kısa süreli yağmur ve ardından gelen don nedeni ile şehir buzdan heykele döndü. Buz yükünü kaldıramayan 5 binin üzerinde ağaç devrilirken, yüzlerce otomobil zarar gördü. Deverilen ağaç ve kırılan dallar yüzünden 27 kişi de hastaneye kaldırıldı.

Soğuk havaların yaşandığı Moskova'da yağmurun da yağması beklenmedik sorunların yaşanmasına yol açtı. Şehrin bir çok bölgesinde oluşan don yüzünden elektrik kabloları koptu ve ve binlerce ağaç kırıldı. Moskova'nın en büyük hava limanından biri olan Domodedova'ya elektrik ulaştıran hatlar hasar gördü ve havalimanının elektriği de kesildi. Önceki gün geç saatlere kadar onarılamayan elektrik hattı nedeni ile 100'den fazla uçuş iptal olurken, 8 binden fazla yolcu da mahsur kaldı. Ayrıca Moskova Belediyesi tarafından yapılan açıklamada şehir genelinde 60'a yakın kişinin sokaklardaki kaygan zeminden zarar gördüğu de belirtildi.

RIA-833374-moskova_2Özellikle ağaçların büyük zarar gördüğü Moskova'da Belediye'nin verilerine göre 5 bine yakın ağaç tamamen devredildiği ve yaklaşık bin 500 ağacın ise kısmen zarar gördüğü kaydedildi. Bazı ağaçlar yollara düşerek trafiği tıkarken, ağaç dallarının arabaların üzerine düştüğü görüldü. Ayrıca buzla kaplı ağaçlar ağırlıklarına dayanamayarak yollara eğildi. Kopan ağaç dalları elektrik kablolarına da zarar verdi. Açıklamalara göre Moskova bölgesinde 140 binden fazla kişinin elektriksiz kaldığı ifade edildi.

Belediye devrilen ağaçların ve kırılan dalların 27 kişiyi yaralarken, 70 araca zarar verdiği bilgisini verdi. Yaralıların 22'sinin hastaneye kaldırıldığı kaydedildi.

Şehirde yağmur yüzünde vatandaşların araçlarına binmekte güçlük çektikleri de görüldü. Tamemen buzla kaplı araçların temizlenmesi için vatandaşlar uzun süre harcamak zorunda kalıyor.  Belediye çalışanları yolların büyük bölümünü ağaçlardan temizlerken, temizlik işçileri de buzla kaplı yaya yollarını açmaya çalışıyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

RIA-833374-moskova_3RIA-833374-moskova_4