Rusya ve ABD arasındaki sivil nükleer anlaşma yürürlüğe girdi

3

Rusya ve ABD arasında uzun süredir askıda olan sivil nükleer alandaki işbirliği anlaşmasının yürürlüğe girdiği bildirildi.

Rus haber ajansları, sivil nükleer alanda işbirliğini öngören 123 numaralı anlaşmanın, bugün Moskova'da düzenlenen törenle Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov ve ABD'nin Moskova Büyükelçisi John Berlye arasındaki diplomatik nota teatisiyle yürürlüğe girdiğini duyurdular.

Söz konusu anlaşma 2008 yılında imzalanmasına rağmen Rusya'nın Gürcistan ile savaşı yüzünden askıya alınmış, ancak ABD Başkanı Barack Obama'nın Moskova ile ilişkileri "sıfırdan başlatma" politikası sayesinde yeniden gündeme gelmişti.

Rusya ve ABD arasındaki yakın sivil nükleer işbirliği çerçeve anlaşması sivil nükleer araştırma, üretim ve ticaretini öngörüyor. Anlaşma, yasaklanmamış teknoloji ve malzemenin yanı sıra nükleer araştırma santralleri ile ile nükleer enerji santrallerinin reaktörlerini ve ekipmanlarının üretimini de kapsıyor.

Anlaşma sayesinde Rus ve Amerikan şirketleri ortak enerji şirketleri kurabileceği gibi, Rus şirketleri de ABD'de üretilen nükleer yakıtı yeniden işleme hakkına sahip olacak.

Amerikalı yetkililer, iki ülke arasındaki işbirliğinin nükleer silahların yayılmasını önleyeceği gibi, başka ülkelerdeki santral inşasında silah yapımında kullanılabilecek malzemelerin yanlış ellere geçmesi riskini azaltacağını belirtiyorlar.

Kaynak: Zaman