Rusya'dan İsrail'e uyarı, İran'a yeşil ışık

8

Rusya İsrail'in Doğu Kudüs'te bir otelin yıkılarak yerine konut inşa edilmesi yönündeki girişimleri sert bir dille kınadı. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, İsrail dışişleri bakanlığı çalışanlarının kısmi grevleri nedeni ile bu ülkeye ay sonunda yapacağı ziyareti iptal ederken, gezinin diğer ayakları Filistin ve Ürdün'e gidecek.

İsrail'den yeni yerleşim yerleri kurulması ile ilgili kararını gözden geçirmesini isteyen Rusya Dışişleri Bakanlığı, bunun bölgede barış sürecinin yeniden başlatılması için ortaya konan çabaları olumsuz etkileyeceği uyarısı yaptı.

İsrail, Yahudi yerleşimciler için yeni konutlar inşa etmek amacı ile Doğu Kudüs'ün Şeyh Cerrah semtinde bulunan Shepherd Oteli'ni pazar günü yıktı. Türkiye ve Avrupa Birliği'nin de sert bir dille kınadığı İsrail'in yeni yerleşim yerleri kurmaya yönelik adımları, bölgede tansiyonun yükselmesine neden olmasından endişe ediliyor.

İran'a yeşil ışık

Diğer taraftan Moskova, İran'ın nükleer programını incelemeye yönelik ABD ve İngiltere dışındaki P5+1 ülkeleri (Rusya, Fransa, Çin ve Almanya), Türkiye, Mısır, Cezayir, Küba, AB Dönem Başkanı Macaristan ve diğer bir kısım ülkelere gönderdiği davetle ilgilendiklerini açıkladı. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Riabkov basına yaptığı açıklamada, "İran'ın ortaya koyduğu inisiyatifi değerlendiriyoruz" dedi.

Rus tarafının bir kısım soru işaretleri olduğunu, bunun İran yönetimi ile görüşüldüğünü kaydeden Riabkov, "İran nükleer programı konusunda uluslararası toplumun endişelerini giderecek en iyi çözümü bulabiliriz" değerlendirmesinde bulundu. Rus yetkili henüz son kararın verilmediğini, sürecin devam ettiğini hatırlattı. Tahran'ın yaptığı daveti AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton geri çevireceklerini ifade etmiş, nükleer tesislerin teftişinin kendi işleri olmadığını, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (UAEK) görevi olduğunu belirtmişti.

İran'ın bu adımı ABD tarafından ciddiye alınmazken ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü P.J. Crowley, İran'ın ABD'yi davet etmemesini nasıl karşıladıklarının sorulmasına, ironi yaparak "mahvolduk" şeklinde cevaplamıştı.

Rusya'nın ABD ile sivil alanda nükleer işbirliği anlaşmasını yürürlüğe koymasını da değerlendiren Riabkov, "Sivil nükleer alanda ABD ile işbirliği açısından bir çok projede bu anlaşma yasal bir dayanak oluşturacak" şeklinde konuştu.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan