Domodedova havalimanına saldırıyı iki terörist gerçekleştirdi; biri kadın, biri erkek

0

Rusya'nın başkenti Moskova'nın en büyük havalimanlarından biri Domodedovo'da dün TSİ 15:40'da gerçekleşen saldırıyı iki teröristin birlikte gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Ria Novosti haber ajansına açıklamada bulunan güvenlik kaynakları patlamanın bir bayan teröristin çantasını açtığı sırada gerçekleştiği, bir erkek teröristin de kendisine eşlik ettiği bilgisini verdi. Saldırıda son bilgilere göre 35 kişi yaşamını yitirirken, 180 kişi de yaralandı. Yaralıların 48'inin durumunun ağır olduğu belirtiliyor.

Saldırıda kullanılan patlayıcı  ile ilgili de 7-10 kilogram arasında olduğu belirtilen farklı  açıklamalar vardı. Güvenlik güçleri patlayıcının da 5 kg TNT kalıbı olduğunu kaydetti. Ria Novosti'ye açıklamada bulunan kaynak, "Patlama bayan teröristin çantasını açtığı sırada meydana geldi. Patlama sonrası başı kopan bir erkek terörist de kendisine eşlik ediyordu" dedi.

Teröristlerin patlayıcı düzeneği bırakıp kaçmak istedikleri ancak son anda yanlışlıkla patlamış olabileceği belirtiliyor. Yetkililer metallerle tahrip gücü yüksletilen düzeneğin uzaktan kumanda ile patlatıldığı üzerinde de duruluyor.

Saldırının Kuzey Kafkasya kökenli militanların gerçekleştirdiği intihar eylemlerine benzediğini kaydeden kaynak, "Metro istasyonlarına yönelik saldırılar ve bölgede gerçekleşen diğer saldırılarda da teröristlere diğer militanlar eşlik ediyordu" değerlendirmesinde bulundu.

Bir kısım raporlar da teröristlerin havalimanına dışardan girmiş olabileceği ve dış hat yolcularından olmadığı ifade ediliyor. Olayla ilgili olduğu belirlenen üç şüpheli de aranıyor.

Uçuşlar normale döndü

Domodedovo havalimanında uçuşlar normale dönmüş durumda. İlk saatlerde seferler iptal edilirken, bir kısım uçaklar da diğer havalimanı Şeremetyova'ya yönlendirilmişti.

Yaşamını yitiren yolcularla ilgili de kimliklerin belirlenmesi için incelemeler devam ediyor. 24 yolcunun kimliği tespit edilirken, bunlarda 6'sının yabancı ülke vatandaşı olduğu ifade edildi. Bunlardan 2'sinin İngiltere, 1'i Alman, 1'i Kırgızistan, 1'i Tacik ve 1'inin de Özbekistan vatandaşı olduğu, diğerlerinin de Rusya vatandaşı olduğu açıklandı. Ölen ve yaralanan yolcuların kimlikleri domoded24.com portalından yayınlanmaya devam ediyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan