Medvedev ve Putin hastane ziyaretinde

5

Rusya'nın başkenti Moskova'da en büyük havalimanı Domodedova'da dün meydana gelen saldırının ardından Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve Rusya Başbakanı  Vladimir Putin yaralıların kaldırıldığı hastanelerde incelemelerde bulundu.

11 yaralının kaldırıldığı Skifilovski hastanesini Medvedev ziyaret ederken, Putin de Vişnevski hastanesinde yaralılar hakkında bilgi aldı. Yetkililerin son verilerine göre 35 kişi yaşamını yitirirken, 180 kişi de patlama nedeni ile yaralandı. Yaralılardan 30'unun durumunun kritik olduğu belirtiliyor. Yaralılardan halen 110'unun hastanelerde tedavileri sürüyor.

Moskova şehir sağlık dairesi başkanı  Leonid Peçatnikov dün akşamdan bu yana 30'un üzerinde yaralıyı ameliyata aldıklarını açıkladı.

RIA-847408-Putin_hastane_4Putin'in ziyaretine Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, Sağlık Bakanı Tatyana Golikova da eşlik etti. Putin ziyarette hastalarla görüştü. Ayağından kırıkları olan bir yaralı kendisinin yakınını beklediğini, o sırada patlamanın gerçekleştiğini kaydetti. Putin de hastaya acil şifalar diledi.

Medvedev de ziyaretinde doktorlardan hastaların durumları ile ilgili bilgi aldı. Bir yaralı  Medvedev'le konuşmasında kendisinin Düsseldorf'dan gelecek bir arkadaşını beklediğini, patlama sonrası olay yerinden kaçmayı başardığını söyledi. Hastaya acil şifalar dileyen Rusya lideri, "Allah'a şükürler olsun ki, birbirimizle konuşabiliyoruz. Tüm tedavilerin başarılı bir şekilde sonuçlanmasını ümit ediyorum" dedi.Faruk Akkan, Moskova, Cihan