Moskova Domodedovo havalimanında terör saldırısı; 35 ölü 180 yaralı - 5

3

Rusya'nın başkenti Moskova'nın en büyük havalimanı Domodedovo'da bagaj alım noktasında saldırı gerçekleştirildi. Emniyet kaynakları yolculardan birinin üzerindeki düzeneği TSİ 15:32'de patlatması sonucu saldırının yapıldığını doğruladı. Patlamada en az 35 kişi ölürken, 180 kişi de yaralandı. 5 kilogram patlayıcı kullanıldığı ifade edilen saldırı da 48 yaralının durumlarının da ağır olduğu gelen bilgiler arasında. Rusya Olağanüstü Hal Bakanlığı yaralıların 86'sının ayakta tedavi edildiğini, 94'ünün de dört ayrı hastanede tedavilerinin sürdüğünü açıkladı.

Ölenler arasında 6 yabancı var

Ölen yolculardan da 24'ünün kimlikleri belirlendi. Bunlardan 2'sinin İngiltere, 1'i Alman, 1'i Kırgızistan, 1'i Tacik ve 1'inin de Özbekistan vatandaşı olduğu, diğerlerinin de Rusya vatandaşı olduğu açıklandı. Ölen ve yaralanan yolcuların kimlikleri domoded24.com portalından yayınlanmaya devam ediyor. Yaşamını yitiren diğer yolcuların kimlikerini belirlemek için DNA testlerinin yapılması gerektiği ve cesetlerinin tanınamaz halde olduğu ifade ediliyor.

İnterfax haber ajansı emniyetten edindiği bilgiye göre saldırıyı gerçekleştirenin Kafkas kökenli olabileceğini duyurdu. Düzeneğin saldırgana daha sonra karşılayan yolcular kısmından ulaştırılmış olduğu iddia ediliyor. Görgü tanıkları iki patlamanın olduğu bilgisini verirken, Federal Güvenlik Servisi (FSB) yetkilileri ikinci patlamayı doğrulamadı.

Dış hatlar geliş bağaj alım noktasında yolcuların tahliyesi için duvarların kırıldığı  ve o şekilde yolcuların çıkartıldığı ifade ediliyor. Güvenlik güçleri patlayıcının daha fazla zarar vermesi için metal objelerle güçlendirildiğini belirtilirken, Ria Novosti muhabiri tavan ve yerde çok sayıda kan lekesinin olduğu bilgisini aktardı.

Türk yolcu yok

Ukrayna, Brüksel, İngiltere, Yunanistan, Almanya ve Küba'dan gelen uçakların TSİ 15:00-15:40 arasında patlama öncesi iniş yaptığı kaydediliyor. THY Rusya Temsilcisi Mefail Deribaş Türkiye'den Anadolujet'e ait bir uçağın Domodedova havalimanına TSİ 13:45'de iniş yaptığı ve 65 yolcusunun bulunduğunu söyledi. Ancak Türk yolculardan herhangi birinin zarar görmediği ifade ediliyor. Türkiye'den yolcu taşıyan Rus havayolu şirketi Aeroflot'un seferlerinin Şeremetyova havalimanına gerçekleşmesi nedeni ile patlama anında herhangi bir Türk yolcunun olmayacağı üzerinde duruluyor.

Türkiye Moskova Büyükelçilik yetkilileri şu ana kadar herhangi bir Türk yolcu olduğu konusunda bilgi almadıklarını, Rus makamlarının da yolcuların kimliğini belirlemeye çalıştını söyledi. Yakınları ile ilgili bilgi almak isteyenler Moskova Büyükelçiliğine 00 7 495 99448 08 nolu telefon numarasından ulaşabiliyor.

İkinci saldırı endişesi ile güvenlik önlemleri artırıldı

Yolcuların verdiği bilgiye göre şiddetli bir patlama meydana geldiği, ölülerin daha fazla olabileceği belirtiliyor. Hastane'den bazı kaynaklar da ölü sayısının çok daha fazla olduğunu belirtiyor. Bölgeye onlarca ambulans ve güvenlik gücü gönderildi.

Havalimanı uçuşlara kapatılırken, Türkiye, Çin ve Ermenistan'dan gelen uçak seferleri ertelendi. Bir kısım uçaklar da Şeremetyova havalimanına yönlendirilmiş durumda. İki havalimanında da ikinci bir patlama ihtimaline binaen güvenlik önlemleri artırıldı.

Medvedev Davos gezisini iptal etti

Saldırıyı henüz üstlene olmazken, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev yaralıların acil bir şekilde müdahalede bulunulmasını ve gerekli önlemlerin alınmasını istedi. Medvedev terör saldırısı olarak nitelediği olayla ilgili suçluların yakalanmasını ve bir an önce cezalarının verilmesini istedi. Havalimanı güvenlik güçlerini suçlayan Rusya lideri, tüm prosüdürlerin sağlıklı bir şekilde çalışmadığı eleştirisi getirdi. Medvedev yarın gideceği Davos ziyaretini de iptal etti. Olayla irtibatlı olduğu düşünülen üç kişi hakkında araştırma başlatılırken, ölen ve yaralanan yolcuların kimliklerinin belirlenmesi için çalışılıyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan