Rus istihbaratı, teröristlerin Türkiye üzeriden Rusya’ya sızacağıyla ilgili uyarmış

5

Moskova’nın Domodedovo Havaalanı’nda meydana gelen terör saldırısının ardından basında çeşitli iddialar yer almaya başladı. Rus basınına göre, istihbarat birimleri Aralık ayında bir terörist grubun İran, Türkiye ve Gürcistan üzerinden Rusya’ya sızacağıyla ilgili uyarıda bulunmuş.

Rus haber portalı Life.ru Aralık ayında istihbaratın emniyet güçlerine gönderdiği belgeyi yayınladı. "Özel Duyuru" başlıklı belgede Moskova ve Moskova Çevre Bölgesi emniyet müdürlüklerine çağrıda bulunarak teröristlerin İran, Türkiye ve Gürcistan üzerinden Rusya’ya sızacağı uyarısı yapılmış.

Uyarıda şu ifadeler yer alıyor: "Aralık ayında Moskova ve Moskova Çevre Bölgesi emniyet müdürlükleri Rusya Federasyonu istihbaratı FSB ve dış istihbarat servisi SVR’den Rusya’da, Moskova metrosunda ve otobüs istasyonlarında terör saldırısı planlarıyla ilgili bilgi aldı. Çeçen uyruklu üç kadın ve erkeklerden oluşan grubun gelmesi bekleniyor. Kasım ayında onlar Pakistan’a gitti ve sonra İran’a geçti. İstihbaratın edindiği bilgiye göre kadınların yakın akrabaları Moskova’nın Profsoyuznaya sokağında yaşıyor."

Adı geçen sokaktaki evde patlayıcı maddelerin hazırlandığı iddiası üzerinde durulan yazıda, "İstihbaratın edindiği bilgilere göre yakın zamanda Pakistan’dan Rusya'ya İran, Türkiye ve Gürcistan üzerinden beş militanın sızacağı bekleniyor. Muhtemelen uyrukları Dağıstan halklarından biri ve …İsrapil Validjanov’un yönettiği gruba ait" denildi. Özel yazıda teröristlerin Rusya’da terör saldırı yapmayı planladığı da kaydedildi.

Teröristin kelle fotosu yayınlandı

Life.ru, havaalanında intihar saldırısı  düzenleyen teröristin kelle fotosunu da yayınladı. Fotoğraf Kuzey Kafkasya’daki görevli istihbarat birimlerine ulaştırıldı. Rus güvenlik güçleri teröristin kimliğini ortaya çıkarabilmek için fotoğraftan yararlanacak.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan