Moskova’da güvenlik alarmı; 20 bin polis seferber edildi

3

Domodedovo Havaalanı’ndaki terör saldırısının ardından Moskova’da güvenlik  ve asayişi sağlayabilmek için yaklaşık 20 bin polis seferber edildi. Bomba aramaları çerçevesinde başkente 62 özel eğitimli köpek de getirildi. Rus TV Tsentr televizyonu, Moskova’nın Şeremetyovo Havaalanı’nda güvenlik çalışmalarını da ekranlara taşıdı.

Moskova Emniyet Müdürlüğü, başkentin tüm ulaşım yerlerinde, metro çıkışlarında ve ayrıca kalabalığın bulunduğu bölgelerde güvenlik önlemlerinin artırıldığını kaydetti. Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Albay Viktor Biryukov, "Moskova polisi alarm durumunda çalışmaya devam ediyor. Şu anda başkentte güvenliği ve asayişi sağlayabilmek için yaklaşık 20 bin polis seferber edildi. Bu polis görevlilerinin sekiz bini ise sırf ulaşım alanında nöbet tutuyor. Moskova’da durum sakin. Bize gelen telefon ihbarlarını ve şüpheli bulduğumuz eşyaları titizlikle inceliyoruz" dedi.

Moskova’ya 62 özel eğitimli köpek getirildi

Bomba ve başka patlayıcı maddeleri aramak için başkente 62 özel eğitimli köpek getirildi. Köpekler özellikle havaalanı ve tren garlarında bomba arıyor. Moskova Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Biryukov bu çalışmalardan memnun kaldıklarını ifade ederek, "Köpekler kalabalığın ve çok kokunun bir arada bulunduğu ortamda bile kokuyu alabilme özelliğine sahip" diye konuştu.

Rus Tv Tsentr televizyonu konuşan Şeremetyovo Havaalanı Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Anna Zaharenkova, "Şu anda havaalanında yolcuların kontrolü yüzde yüz yapılıyor. Yolculara refaket edenler, karşılayanlar, havaalanı konukları ve çalışanlar tam kontrolden geçiriliyor. Ayrıca havaalanına getirilen tüm çanta ve eşyaların tamamı kontrolden geçiyor" dedi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan