Putin saldırı ile ilgili konuştu: intikam kaçınılmaz

0

Rusya Başbakanı Vladimir Putin hükümet toplantısında Domodedovo havalimanındaki terör saldırısı  nedeni ile ilk kez konuştu. Bakanları kurulu toplantısına saygı duruşu ile başlayan Rusya başbakanı 35 kişinin yaşamını yitirdiği saldırının arkasında bulunan yapının güvenlik güçleri tarafından çözüleceğine inandığını söyledi. Putin konuşmasınada, "Adice, zalimce ve insafsızca bir suç işlendi. Çok sayıda kişi yaşamını yitirdi... İntikamın alınması kaçınılmaz" tehdidinde bulundu.

Putin ve Rusya Devlet Başkanı  Dmitri Medvedev saldırıyı kimlerin gerçekleştirdiği ile ilgili sessizliklerini korurken, resmi makamlardan da şu ana kadar bir açıklama gelmedi. Rosbalt haber ajansına açıklamada bulunan güvenlik kaynakları Karaçay Çerkez Cumhuriyeti'nden Çeçen gruplarla birlikte ayrılıkçı harekette yer alan 'Nogay Taburu' adlı bir örgütün olayı gerçekleştirdiğini iddia ediyor. Daha önce de eşlerini yitiren Çeçen kadınların oluşturduğu 'Kara Dullar' adlı örgüt üyelerinin saldırıyı gerçekleştirmiş olabileceği belirtilmişti.

Rus NTV televizyonunda yayınlanan görüntülerde saldırıda yaşamını yitiren biri kadın diğeri erkek saldırganlarla ilgili detaylar yer aldı. Saldırıda başı kopan erkek teröristin 30-35 yaşlarında Kuzey Kafkasya'lı ya da Arap görünüşlü bir yüze sahip olduğu belirtiliyor.

Rusya Olağanüstü Hal Bakanlığı  35 kişinin yaşamını yitirdiği ve 110 kişinin da hastanelerde tedavilerinin sürdüğünü belirtti. Saldırının bir çantanın açılması sonucu patladığı iddiaları yer alırken, Soruşturma Komisyonu Sözcüsü Vladimir Markin patlayıcı düzeneğin saldırganın vücuduna bağlı olduğunu söyledi. Markin'e göre diğer türlü saldırı sonrası zeminde bir çukurun açılması gerekiyordu.

Lifenews.ru haber portalı güvenlik birimlerinin üç kadın ve bir erkeğin saldırı yapmak için Pakistan'da eğitim aldıkları ve sonrasında Rusya'ya geçtikleri konusunda yetklileri uyardığı iddialarına yer verdi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan