Rusya Domodedovo terör saldırısı ile ilgili 10 şüpheli belirledi

9

Rusya polisi başkent Moskova'nın en büyük havalimanı Domodedovo'ya yönelik 24 Ocak'ta terör saldırısını gerçekleştirenleri arıyor. Güvenlik kaynaklarının Kommersant'a verdiği bilgiye göre saldırıyı gerçekleştirdiklerinden şüpheleninen 10 kişilik bir liste oluşturuldu. Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in saldırının arkasında Çeçenistan olmadığı yönündeki açıklamasına karşın, güvenlik güçleri eylemcinin Kuzey Kafkasya'dan saldırı için bölgeye geldiğini düşünüyor.

Güvenlik kaynakları ilk isim olarak Çeçenistan, Dağıstan ve Güney Osetya'nın tam ortasında yer alan Stavropol bölgesinden soyadı Razdobudko olduğu belirlenen bir kişi saldırıyı gerçekleştirdi. Razdobudko'nun Nogay Tugayları olarak bilinen bir grubun üyesi olduğu iddia ediliyor. Ekim 2010'da düzenlenen bir operasyonla yok edilen örgütün organizatörleri arasında olduğu iddia edilen Razdobudko, saldırıda beline bağladığı patlayıcı düzeneği imha ederek 35 kişinin ölümüne ve 180 kişinin de yaralanmasına neden oldu.

Ria Novosti'ye açıklamada bulunan bir güvenlik kaynağı da Stavropol yerel polis güçlerinin Razdobudko'nun olayı gerçekleştirmiş olabileceği ile ilgili bilgilendirildiğini söyledi.

Rosbalt haber ajansına açıklamada bulunan güvenlik kaynakları da Karaçay Çerkez Cumhuriyeti'nden Çeçen gruplarla birlikte ayrılıkçı harekette yer alan 'Nogay Taburu' adlı bir örgütün olayı gerçekleştirdiğini iddia etmişti. Daha önce de eşlerini yitiren Çeçen kadınların oluşturduğu 'Kara Dullar' adlı örgüt üyelerinin saldırıyı gerçekleştirmiş olabileceği belirtilmişti. 

Rus NTV televizyonunda yayınlanan görüntülerde saldırıda yaşamını yitiren biri kadın diğeri erkek saldırganlarla ilgili detaylar yer aldı. Saldırıda başı kopan erkek teröristin 30-35 yaşlarında Kuzey Kafkasya'lı ya da Arap görünüşlü bir yüze sahip olduğu belirtiliyor.

Çeçenleri suçlu göstermek yanlış

Rusya Başbakanı Putin ilk elde ettikleri verilere göre saldırıyı gerçekleştirenlerin Çeçenistan bağlantılı olmadığını ifade ederken, terör grupları ile hiç bir zaman pazarlık yapmayacaklarını da vurguladı. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev de Davos ta yaptığı konuşmada terörün hedefinin Rusya'yı dizleri üzerine çöktürmek olduğunu, ancak bunda başarılı olamayacaklarını söyledi. Medvedev'e göre hedef Rusya'nın ekonomik büyümesi ve modernleşme çabalarını baltalamak.

RT'ye özel açıklamada bulunan Çeçenistan lideri Ramazan Kadirov da her zaman Çeçen halkının terörist olarak göstermede acele edildiği ve tüm kriminal olayların bölgeyle irtibatlandırıldığını sert bir dille eleştirdi. Kadirov, "Uluslararası kamuoyunda Çeçen, İnguş ya da Dağıstan halkı suça meyilli olarak sunuluyor. Sibirya, Volga bölgesi ya da St. Petersburg'lular bizden korksun istiyorlar. Bu toplumun kaynaşmasını dinamitliyor. Hepimiz Rusya vatandaşıyız. Her bir terörist bizim ortak düşmanımız ve yok edilmesi gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Stavropol Dağıstan ve Çeçenistan'la komşu olmasına rağmen Kuzey Kafkasya bölgesinin en güvenli alanlarından biri. Henüz şu ana kadar saldırıyı üstlenen herhangi bir grup da olmadı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan