Rusya'da saldırıyı yapanlarla ilgili kafalar karışık; Nogay Tugayları iddiası da yalanlandı

10

Rusya'nın başkenti Moskova'da bulunan Domodedovo havalimanına 24 Ocak'ta gerçekleşen ve 35 kişinin ölümüne neden olan saldırı ile ilgili yeni iddialar ortaya atıldı. Kommersant gazetesinin güvenlik kaynaklarından edindiği Stavropol'dan gelen ve Nogay Tugayları olarak bilinen örgütün üyesi Vitali Yureviç Rozdobudko'nun saldırıyı gerçekleştirdiği yönündeki iddiaları bugün bir başka kaynak yalanladı.

Ria Novosti'ye açıklamada bulunan güvenlik yetkilileri "Rozdobudko saldırıyı gerçekleştiren değil" dedi. Kaynak, "Domodedovo havalimanının dış hatlar yolcularının karşılama salonundaki kameralarından birindeki görüntü saldırıyı bir başkasının yaptığını açık bir şekilde ortaya koyuyor..." dedi. Polis önceki gün yaptığı açıklamada 10 kişilik bir listenin oluştuğunu ifade ederken, şu ana kadar herhangi bir örgüt de olayı üstlenmedi.

Kommersant'a konuşan kaynak güvenlik kamerasında saldırgan sürekli olarak sol elini cebinde tutuyor ve birilerini beklediği anlaşılıyor. Kaynak açıklamasında, "Olay yerinde meydana gelen patlamada yaşamını yitiren bir kadının da terör eylemcisi olup olmadığı üzerinde çalışmalar sürüyor" bilgisini verdi.

Görgü tanıklarının verdiği bilgilere göre de saldırgan kendini patlatmadan önce yüksek sesle adını ve yaşını söyledi, ardından da "hepiniz öleceksiniz" diye bağırdı. Patlayıcı düzeneğin eylemcinin üzerinde olduğunu kaydeden uzmanlar, yerde bir çantanın patlaması durumunda zeminde çukurun oluşması gerektiğine dikkat çekiyor.

Rosbalt haber ajansına açıklamada bulunan güvenlik kaynakları da Karaçay Çerkez Cumhuriyeti'nden Çeçen gruplarla birlikte ayrılıkçı harekette yer alan 'Nogay Taburu' adlı bir örgütün olayı gerçekleştirdiğini iddia etmişti. Daha önce de eşlerini yitiren Çeçen kadınların oluşturduğu 'Kara Dullar' adlı örgüt üyelerinin saldırıyı gerçekleştirmiş olabileceği belirtilmişti. Rusya Başbakanı Vladimir Putin de olayın arkasında Çeçenistan bağlantılı örgütlerin olmadığını söylemişti.  

Rus NTV televizyonunda yayınlanan görüntülerde saldırıda yaşamını yitiren biri kadın diğeri erkek saldırganlarla ilgili detaylar yer aldı. Saldırıda başı kopan erkek teröristin 30-35 yaşlarında Kuzey Kafkasya'lı ya da Arap görünüşlü bir yüze sahip olduğu belirtiliyor. Olayda yaralanan 180 kişiden halen 123'ünün hastanede tedavileri sürüyor. 35 olarak açıklanan ölü sayısında ise herhangi bir değişiklik olmadı.

Rusya güvenlik önlemlerin artırılması  için de çalışmalara başladı. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev doğrudan Moskova metrosuna inerek alınan tedbirleri yerinde incelerken, Duma da ABD'de 11 Eylül saldırıları sonrası oluşturulan güvenlik tedbirlerine benzer renkli uyarı sistemlerinin oluşturulması için kanun hazırlıyor. Sarı, yeşil ve kırmızı alarm renklerine göre ülke genelinde teröre karşı alınacak ortak güvenlik tedbirleri ile ilgili çalışmalar kısa sürede yasalaşacak. 2007'de önerilmesine rağmen henüz yasalaşamayan öneri ile ilgili Duma güvenlik komisyonunda görüşmeler başladı. Vekiller yeni tedbirlerin vatandaşın hak ve özgürlüklerini sınırlamaması açısından da değerlendirilmesi gerektiğini savunuyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan