Duma yasayı kabul etti; militsiya polis oluyor

8

Rusya parlamentosu alt kanadı Duma polis teşkilatında tarihi değişiklikler öngören yasayı kabul etti. İktidar partisi Birleşik Rusya'nın 315 oyla desteklediği yasa değişikliğine, muhalefet partileri 130 oyla karşı yönde oy kullandı. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, "militsiya" adı verilen ülke emniyet güçlerinin isminin "polis" olarak değiştirilmesini de öngören yasaya en çok Komunist Parti karşı çıktı. Muhalefete göre "polis" kelimesi "hainlik" kavramını çağrıştırıyor.

Yasa mecliste görüşülürken muhalefet parti milletvekilleri, militsiya’nın polisle değiştirilmesinin emniyet güçlerine hiçbir faydası dokunmayacağını iddia etti. Adaletli Rusya partisi milletvekili ve eski istihbarat Albayı Gennadi Gudkov, "Yasanın kabul edilmesi ile polisin bugünkü militsiyadan daha iyi çalışacağı anlamına gelmez... Ayrıca bu yasa emniyet güçlerinin yetkisini artıracak. Yasayla ilgili önerilen değişiklikler de geri çevrildi" diye eleştirdi.

Anamuhalefet Komünist partisi milletvekili Vladimir Ulas ise halkın yasaya karşı olduğunu iddia etti. Ulas, "Rusya vatandaşlarının yüzde 95’i militsiyanın polisle değiştirilmesine karşı. Çünkü polis sözü bizde, “hain” “işbirlikçi” ve “vatana ihanet edenler” sözleriyle eş anlamda" dedi. Bunun üzerine iktidar Birleşik Rusya partisi milletvekili Vladimir Kolesnikov, "Çarlık döneminde polis görevini dürüstçe yapıyordu. Artık polis namını, şanını kendisine iade etme zamanı" diye tepki gösterdi.

Polis şimdi kadın da dövebilir

Tartışmalar sırasında Birleşik Rusya partisi milletvekili Andrey Makarov, yeni yasa gereği polisin kadınları sopa ile dövebileceğinin insani olmadığına dikkat çekti. Makarov, “Kadını dövmek yakışmaz” deyince meslektaşları alkışlarla karşılık verdi. Bunun üzerine eski polis generali milletvekili Kolesnikov, "Bunu alkışlayanlar bazı bayanların birkaç uçağı havaya uçurduğunu unutmasın" diye tepkisini belirtti. Tartışmalardan sonra yapılan oylamada çoğu iktidar partisi olmak üzere 315 milletvekili “evet”, 130 milletvekili ise “red” oyu verdi.

Polise geniş  haklar geliyor

Yasa çerçevesinde 1 Mart’tan itibaren emniyet güçleri polis ismiyle değiştirilecek. 1 Ocak 2012'ye kadar polis sayısı yüzde 20 azaltılacak. İçişleri Bakanı Raşid Nurgaliyev de polise en iyi adayları alacaklarını belirtiyor. Yasa gereği, polis birliklerinin yeniden oluşturulması, feshedilmesi, heyet ve tüzük ve kuralların oluşumundan Devlet Başkanı sorumlu olacak. Polisler vatandaşların güvenliği için bir eve hiçbir engel olmadan girebilecek. Güvenlik ve asayişin korunması ve terör tehlikesini önleyebilmek için polislere geniş haklar tanınıyor. Vergi suçlarının tespit edilmesi durumunda polis kredi kurumlarından iş adamlarının hesabı ve finans çalışmalarıyla ilgili bilgi sorabilecek.

Rusya’da militsiya’nın polisle değiştirilmesini Ağustos 2010'da Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev önermişti. Eski Çarlık döneminde olduğu gibi güvenlik güçlerinin isminin polis olmasını isteyen Medvedev, "Bence militsiyanın eski ismine dönülmesinin zamanı geldi. Güvenlik güçlerine artık polis diyelim... Militsiya Ekim Devrimi'nden bu yana kullanılmakta... Militsiyanın halk, işçi-köylü nitelikte olduğu ifade ediliyordu. Fiiliyatta ise bunlar üniformalı gönüllüler idi" diye konuşmuştu. 1917 Ekim Bolşevik Devrimi'nin ardından Sovyet Rusyası'nda, daha sonra da SSCB'de İçişleri Bakanlığı memurlarına "Militsiya" ismi verilmişti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan