Putin'in kaplanı üç yavru doğurdu

14

Rusya Başbakan Vladimir Putin'e iki yıl önce GPS taktığı Sibirya kaplanı Serga üç yavruyu dünyaya getirdiği açıklandı.

Soyu tükenen Sibirya kaplanlarının koruma programını yürüten Rusya Ekoloji ve Evrim Enstitüsü'nden yapılan açıklamada Ussurisk korusunda yerleştirilen Putin'in Serga adlı kaplanı dört aylık üç yavruya sahip olduğu belirtildi. Açıklamada, "17 Ocak 2011 tarihinde çekilen fotoğraflarda dişi kaplanın yanında üç yavru bulunuyor. Kaplan yavruları üç yada dört ay önce dünyaya getirdikleri görülüyor" dendi.

Putin 2008 yılında Ussurisk Korusu'nu ziyareti esnasında burada bulunan dişi kaplan Serga'ya GPS vericisini takmıştı. Serga 2008'de de ikisi erkek biri dişi üç yavru doğurmuştu.

Daha sonra Putin'in 56. doğum gününe kendisine Mashenka adında iki aylık kaplan hediye edilmişti. Başbakanlık rezidansında kalan Mashenka bir kaç ay aradan sonra Rusya'nın güneyinde bulunan hayvanat bahçesine gönderilmişti.

Rusya hükümeti ülkenin uzak doğusunda Vladivostok kentinde 2012 yılında düzenlenmesi planlanan Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği zirvesinde simge olarak Sibirya kaplanın kullanılmasını istediklerini duyurmuştu.

Soyu tükenen hayvanlar listesinde yer alan Sibirya kaplanları dünyada sadece 450 adet bulunuyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan