Ankara'dan Rusya-ABD nükleer silahsızlanma anlaşmasına destek

11

ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in 8 Nisan 2010'da Prag'da imzaladıkları stratejik silahlarda indirim anlaşmasının (START) iki ülke parlamentolarından onaylanmasını Ankara memnuniyetle karşıladı. Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada anlaşmanın nükleer silahlardan arındırılmış bir dünya hedefine doğru atılmış önemli bir adım olarak değerlendirildiği belirtildi.

"ABD-RF Stratejik Silahların Azaltılması Andlaşması'nın (START) 22 Aralık günü ABD Senatosu'nda onaylanmasının ardından, bu kez RF Parlamentosu'ndaki onay sürecinin tamamlanması tarafımızdan memnunlukla karşılanmıştır" ifadesinin yer aldığı açıklamada, küresel güvenliğin sağlanması için sözkonusu Andlaşma'nın bir an önce yürürlüğe girmesini başından bu yana teşvik edildiğine değinildi.

START ile ilgili olumlu gelişmeyi diğer kategorideki nükleer silahların karşılıklı olarak azaltılması yönündeki adımların izlemesinin temenni edildiği açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması’nın yer aldığı uluslararası rejimin üç temel dayanağını oluşturan nükleer silahların azaltılması ve neticede ortadan kaldırılmasını, bu silahların yayılmasının önlenmesini ve nükleer enerjiden barışçı yararlanma hakkını kuvvetle destekleyen Türkiye, nükleer silahlardan arındırılmış bir dünya hedefine bağlılığını ve bu çerçevede atılan kaydadeğer tüm adımlara yönelik desteğini bu vesileyle bir kez daha teyit eder."

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın 4-5 Şubat'ta bir araya gelerek onaylanan metinlerin değişimini yapmaları gerekiyor. Bu tarihten itibaren de anlaşma yürülüğe girmiş olacak. Anlaşmaya göre Soğuk Savaş yıllarında 40 bini bulan nükleer başlık sayısı 1550'nin altına ve fırlatma sistemleri de 800'e indirilecek.

Senatonun anlaşmayı onay sürecinde füze kalkanı ve diğer askeri varlıklardan bağımsız olarak ele alması Duma'da tartışmalara neden olmuştu. Parlamentoda yapılan ek düzenlemelerle saldırı ve savunma silahları bağlantılı hale getirildi. Rusya füze kalkanı ile ilgili yapılacak bir düzenlemenin kendi güvenliğini tehdit etmesi durumunda anlaşmadan çekilebileceğini ek düzenlemede açık bir şekilde belirtti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan