Rusya’da iki Türk vatandaşı gasp edildi, suçlular yakanlandı

3

Rusya’nın kuzeyindeki Leningrad bölgesinde biri işadamı olmak üzere iki Türk vatandaşı gasp edildi. Saldırganlar işadamlarının 793 bin rublesini (26 bin 800 dolar) ve diz üstü bilgisayarını alarak olay yerinden kaçtı. Polis gaspla ilgili Kuzey Kafkasya kökenli altı kişiyi gözaltına aldı.

Türklerden birinin bölgede iş adamı olarak çalıştığı belirtildi. Zanlılar 31 Ocak tarihinde Türklerin kaldığı eve girerek saldırı düzenledi. Saldırıda güç kullanan suçlular Türk vatandaşlara ait çanta ve diz üstü bilgisayarı alarak olay yerinden kaçtı. Vakanın ardından Türk vatandaşları polise başvurdu. Rus güvenlik güçleri saldırganları yakalayabilmek için bölgede operasyon başlattı.

Operasyon çalışmaları sonucunda polis, üç zanlıyı gözaltına aldı. Saldırganların Rusya’ya bağlı Dağıstan, Kadardey-Balkar ve İnguşetya cumhuriyeti kökenli olduğu kaydedildi. Rus 47News haber portalı ise St. Petersburg kent ve Leningrad Emniyet Müdürlüğü Basın Bürosu’na atıfta bulunarak saldırganların altı kişi olduğunu belirtiyor. Yaşlarının 26-50 olduğunu da ifade eden 47News, Türk vatandaşlarına ait eşyaların ve 793 bin rublenin ele geçirildiğini belirterek, “Eşyalar Türk vatandaşlarına iade edildi” diye kaydetti. Rus Rosbalt haber ajansı Türk vatandaşının birinin 1969 doğumlu olduğunu yazdı.

Olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Saldırganların “Gasp” suçu gereği cezalandırılacağı da gelen bilgiler arasında.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan