Ortadoğu karıştı, Rusya’nın bütçe açığı yüzde 3’ün altına inecek

4

Tunus’da başlayan ve Mısır’a sıçrayan halk ayaklanmaları ile karışan Ortadoğu petrol fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Brent çıkışlı petrolün varil fiyatı yeniden yükselişe geçerek 101,2 doları bulurken, gelirlerinin önemli bir kısmı petrol ve doğalgaz satışlarına bağlı olan ülkelerde bütçe açıkları azalmaya başladı.

Rusya Maliye Bakanı Aleksey Kudrin petrol varil fiyatlarının 2011’de 75 doların üzerinde seyretmesi durumunda bütçe açığının yüzde 3’ün altına inebileceğini söyledi. Moskova’da düzenlenen ekonomik forumda konuşan Kudrin, “Bizim tahminlerimize göre petrol varil fiyatları 2011’de 75 dolar olursa bütçe açığımız yüzde 3,6 olacak. Petrol üreten ülkelerde mevcut risklerin oluşması ve talep artışı nedeni ile petrol fiyatları bu yıl bir miktar yükselebilir. Bu durumda Rusya’nın bütçe açığı da yüzde 3’ün altına iner” dedi.

Rusya’da yatırımlarda yüzde 7-10 seviyesinde artış olması durumunda gayri safi milli hasılanın yüzde 4’den daha fazla büyüyeceği öngörüsünde bulunan Kudrin, “Federal bütçe harcamalarını 2011 ve 2012’de yüzde1 oranında kesinti yapacağız. Bu bizim yol haritamız. Önümüzdeki iki yıl içinde tüm bakanlıklar ve diğer kurumların bu çerçevede bütçe harcamalarını daha verimli hale getirmeleri gerekiyor” hatırlatmasında bulundu.

Kudrin Rusya’da 2011’de tüm bakanlıklar ve devlet çalışanlarının yüzde 5 oranında azaltılacağını,  önümüzdeki üç yıl içinde de istihdam kesintisinin yüzde 20’ye ulaşacağını söyledi.

Bütçe açığının tamamı  ile kapatılması yönünde program uygulayan Kudrin’in tersine, Ekonomi Bakanlığı sıkı bütçe politikasının ekonomik inovasyon sürecini olumsuz etkileyeceğine inanıyor. Rusya Ekonomi Bakan Yardımcısı Andrey Klepaç’e göre 2015 hatta 2030’a kadar bütçe açığı devam edebilir. Önemli olan petrol ve doğalgaza bağlı ekonomik yapının çeşitlendirilmesi ve modernizasyon sürecinin tamamlanması.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan