Rusya’da terör saldırısında ölenlerin sayısı 36’ya yükseldi; 12 kurbanın kimliği belirlenemedi

1

Rusya’nın başkenti Moskova’nın en büyük havalimanı Domodedovo’ya yönelik intihar saldırısında yaşamını yitirenlerin sayısı 36’ya yükseldi. Rusya Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada hastanede durumları kritik olan iki kişiden birinin daha öldüğünü açıkladı. 24 Ocak’ta gerçekleşen saldırıda 35 kişi hayatını kaybederken 180 kişi de yaralanmıştı. Yaralılardan 113’ünün halen hastanelerde tedavilerinin sürdüğü kaydediliyor.

Domodedovo havalimanının dış hatlar karşılama salonunda üzerindeki 7 kilogram TNT kalıbına denk patlayıcı  infilak ettiren saldırganın Kuzey Kafkasya kökenli ve 20 yaşında olduğu açıklanmıştı. Dağıstan merkezli Nogay Tugayları olarak bilinen terör örgütünün saldırıyı gerçekleştirmiş olabileceği iddiaları üzerinde durulurken, şimdiye kadar herhangi bir örgüt eylemi üstlenmedi.

Markin saldırının hedefinin yabancılar olduğunu kaydederken, olayda en az 8 yabancı yaşamını  yitirdi. Havalimanı saldırısında yaşamını yitiren kurbanlardan 12’sinin kimliği henüz belirlenemedi.

12 yıldır kimliği belirlenemeyenler var

Rus basınında yer alan iddialara göre Eylül 1999’da Ulitsa Guryanova’da bir apartmanın patlatıldığı ve 100 kişinin yaşamını yitirdiği olayda da henüz 12 kişinin kimliği belirlenemedi. DNA testlerinin yapılabilmesi için en az 12-15 bin ruble (400-500 dolar) ödenek ayrılması gerekiyor. Bugüne kadar kimlikleri belirlenemeyen kurbanlara ait cesetler morgda beklemeye devam ediyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan