Karın altında yanmaya devam eden torflar Rusya'da yazı yine zehir edecek

37

Moskova çevresindeki bataklıklarda torfun kar altında bile yanmaya devam etmesi yazın yangınlarla geçeceğini gösteriyor. 2010'un yaz mevsiminde normallerin çok üzerinde seyreden hava sıcaklığı Rusya'nın batı ve güney bölgelerinde bataklıklardaki torf ve ormanların yanmasına neden olmuştu. Yangınlarda 56 kişi ölmüş ve 3 binden fazla vatandaş da evsiz kalmıştı.

Orman yangınlarının söndürülmesine rağmen, bataklıklar altında bulunan torflar hala yanmaya devam ediyor.

Kalın kar katmanı altında bataklıklarda ve ormanın dört bir yanında bulunan odun parçaçıkları yazın orman yangınları için en mükemmel yakıt olma olasılıkları ile tehlike oluşturuyor. Bu yangınları önleyebilmek için Moskova bölgesinde özel itfaye birimleri oluşturuldu.

Ölümcül yangından altı aylık süre geçmesine rağmen bazı bölgelerde bataklıklar hala yanmaya devam ediyor.

İtfaiyeci Grigori dizlerine kadar ulaşan kar altında yangınla mücadele etmeye devam ediyor. Grigori yazın başlayan karla mücadele eden 165 bin gönüllü ve itfaiyecilerden sadece biri.

Yangınlardan bunca zamanın geçmesine rağmen sönmemesinin nedenini açıklayan Grigori, “Çürümüş bitkilerden oluşan torf aslında su ile dolu, ancak zamanında bu bataklıklar kurutulduğu için torf çok kolay yanan madde haline geldi. Nemli şartlarda bile yanmaya devam ettiği için onu söndürmek çok zor ” dedi.

Yangınların başlamadan izlenmesi ve gelişme esnasında södürülmesi gerektiğini belirten Grigori, “İlk bahar selleri ile söndürülemeyecek ateşler aynı dönem içinde bir şekilde bol su varken södürülmeli” diye konuştu.

İlk bahar olası doğa felaketlerin önlenmesi için en uygun zaman. Nisan ayında erime başladığında yangınların etkin odak noktalarını söndürmek mükün olabilecek. Yetklililer orman ve bataklık yangınların sonuçları ile mücadelenin pek kolay olmadığını kabul ediyor.

Rusya Ormancılık Departmanı Sözcüsü Vladimir Dmitriyev yagınlara neden olan yatakların potansiyel tehlike oluşturduğunu belirterek, “Tabii ki onlar çok tehlikeli bu yüzden yangın yataklarını temizlemeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kanser hastası olan ve doktor tarafından sadece bir aylık yaşama süresi belirlenen işadamı Mihail için orman yaşamının en önemli parçası. Doktorun teşhisine rağmen ölmeyen Mihail bunu ormana borçlu olduğunu ifade ediyor. Bu yüzden doğaya borcunu ödemesi gerektiğine inanan iş adamı özellike 2010 yangınlarından sonra çevreyi korumak için elinden geleni yapıyor.

Resmi rakamlara göre sadece Mihail'in bulunduğu bölgede 24 bin hektarlık orman kül oldu.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan