10 milyon dolar çalan Rus hackere 5 yıl hapis

26

2008'de eski Royal Bank of Scotland'de hesabı bulunan müşterilerden toplam 10 milyon dolar civarında para çaldığını kabul eden Rus hacker Yevgeni Anikin'e 5 yıl şarlı hapis cezası verildi.

27 yaşındaki siber soyguncunun uluslararası bir şebekenin üyesi olduğu ve banka müşterilerinin günlük çekim miktarlarını artırarak farkedilemeyecek miktarları kendi oluşturdukları hesaplara aktardıkları belirtiliyor.

Rusya'nın Novosibirsk bölgesinde hakim karşısına çıkan Anikin, "Suçumu tamamı ile kabul etmek istiyorum ve pişmanım" dedi. Ev hapsinde tutulan Rus hackerın mahkemede çaldığı paraları geri ödemeye başladığını ve bu durumun da dikkate alınmasını istedi.

Anikin 2009'da Novosibirisk bölgesinde iki apartman dairesi ve lüks araç almasının ardından dikkat çekmiş ve yakalanmıştı. Mahkemenin yargıcı Lyubov Nazarova sabah saatlerde Anikin'e 5 yıl şartlı hapis cezasının verildiğini duyurdu.

Eylül ayında da St. Petersburg'da bir başka uluslararası sanal hırsızlık yapan bir şebeke üyesi yakalanmış ve 6 yıl hapse mahkum olmuştu.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan