Moskova terör saldırısına karıştığı iddia edilen 4 kişi tutuklandı; yeni intihar eylemleri için uyarı yapıldı

9

Rusya'nın başkenti Moskova'da 36 kişinin ölümüne neden olan Domodedova havalimanı terör saldırısı ile ilgili olduğu iddia edilen 4 kişi tutuklandı. Rusya Soruşturma Komisyonu İnguşetya Cumhuriyeti'nde saldırıyı gerçekleştiren Magomed Yevloyev'in (20) erkek kardeşi Ahmed Yevloyev (23) ve kız kardeşi Fatma Yevloyeva'nın (16) mahkeme kararı ile tutuklandığını açıkladı.

İki kardeşin Domodedovo havalimanında gerçekleşen intihar saldırısında kullanılan patlayıcı maddelerin izlerine saldırganın kardeşlerinde de rastlandığı kaydedildi. İntihar eylemcisinin kardeşleri saldırıdan haberdar oldukları, ancak polise haber vermedikleri için de suçlanıyor.

Saldırı sonrası aileden alınan kan örnekleri ve saldırgandan alınan kan örneklerinin DNA testleri de sonuçlandı. İlk verilere göre Domodedovo'daki intihar eylemini İnguşetya Cumhuriyeti, Ali-Yurt köyünden Magomed Yevloyev gerçekleştirdi.

Ali-Yurt köyünden eyleme destek verdiği şüphesi ile Umar Auşev (23) de tutuklandı. Auşev'in intihar eylemcisinin Moskova'ya gidişinde yardımcı olduğu belirtiliyor. Daha önce de eyleme karıştığı iddia edilen Adam Ganjiev (20) göz altına alınmıştı. Ganjiev'le ilgili soruşturma devam ederken, ismi açıklanmayan bir kişinin daha eylemde yer aldığı iddiası ile tutuklandığı kaydediliyor.

Rusya istihbarat güçlerinin Kuzey Kafkasya kökenli iki kadın intihar eylemcisini aradığı kaydedildi. Rus basınına konuşan bir polis kaynağı 1994 doğumlu Aygül Abdullayeva ve kız arkadaşı Asiyat Atjiyeva'nın arandığını belirtti. Kaynak otoban, tren garları ve diğer toplu ulaşım birimlerinde bu iki kişinin arandığını söyledi.

İnguşetya Cumhurbaşkanı Yunusbek Yevkurov da verdiği bilgide dört intihar eylemcisinin yapabileceği ile ilgili bilgi aldıklarını açıkladı. İnterfax'a konuşan Yevkurov, "Şu anda İnguşetya güvenlik güçleri Domodedovo terör saldırısı ile bağlantılı olduğu düşünülen 4 kişiyi arıyor. Ben terör örgütlerinin bu kişileri yeni saldırılar için kullanabileceğini düşünüyorum" dedi.

Önceki gün Kavkaz Center adlı bir internet portalında yayımlanan bir videoda kendini sözde Kafkas Emiri olarak ilan eden ayrılıkçı lider Doku Umarov, Domodedovo terör eylemini üstlenmiş ve yeni saldırılarla Moskova'yı tehdit etmişti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan