Kafkaslar gergin; 5 polis öldü, 20 yaralı

6

Rusya'nın Kafkas bölgesinden sabah saatlerinde iki ayrı patlama ve çatışma haberleri geldi. Dağıstan Cumhuriyeti'nde meydana gelen patlamalarda 2 güvenlik görevlisi yaşamını yitirdi ve 20 kişi yaralandı. Stavrapol kenti ile Karaçay-Çerkez Cumhuriyeti sınır bölgesindeki çatışmalarda ise 3 güvenlik görevlisi hayatını kaybederken, 5 militan da öldü.

Dağıstan'ın Gubden bölgesinde bir kadın intihar eylemcisi polis merkezinin yakınında üzerinde taşıdığı patlayıcı düzeneği infilak ettirdi. Bir polis yaşamını yitirirken, çevrede bulunan vatandaşlar da yaralandı. Kısa bir süre sonra da Gubden polis kontrol noktasında durdurulan Lada marka bir araç infilak etti. Bir polis yaşamını yitirirken, 17 kişi de hastaneye kaldırıldı.

Rus güvenlik güçleri ile ayrılıkçı güçler arasında Karaçay Çerkez sınır bölgesinde çıkan çatışmalar da 3 güvenlik görevlisi yaşamını yitirirken, 5 militan da öldürüldü. Bölgede operasyonların sürdüğü belirtiliyor.

Moskova'nın en büyük havalimanı  Domodedovo'ya 24 Ocak'ta gerçekleştirilen ve 36 kişinin ölümüne neden olan terör eylemi ile ilgili soruşturma devam ederken, kendini Kafkas Emiri olarak ilan eden ayrılıkçı lider Doku Umarov yeni saldırılar gerçekleştirecekleri tehdidinde bulunmuştu.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan