Rusya'da ırkçı örgüt yasaklandı

9

Rusya’da son aylarda yabancı karşıtı, ırkçı gösteriler artarken, Moskova Kent Savcılığı aşırılıkçı bulduğu Kaçak Göçmenlerle Mücadele Harekatı (DPNİ) örgütünün faaliyetini durdurdu. Örgüt, daha önce Moskova’da düzenlenen “Rus Yürüyüşü” ve Manejnı Meydanı’nda ırkçı gösterileri organize etmekle suçlanıyor.

Moskova Kent Savcılığı, aşırı ırkçı DPNİ örgütünü yasakladı. Kent Savcısı Yuri Syomin’in tarafından verilen kararda, örgütün aşırılıkçı olduğu vurgulandı. Kararın temyize götürülebileceği belirtiliyor. DPNi örgütü basın bürosu’ndan yapılan açıklamada kararın 11 Şubat’ta verildiği, sonra da örgüt konseyi başkanı Vladimir Yermolayev’e teslim edildiği belirtildi.

DPNi, Rusya’da dazlak ve ırkçı gösterileri düzenlemekle tanınıyor. 2006 yılında Moskova dahil büyük kentlerde “Rus Yürüyüşü” adı altında dev gösteriler düzenlemekle kendinden söz ettirmişti. Aralık ayında Moskova’nın merkezindeki Manejnı Meydanı’nda ırkçı gösterinin de DPNİ tarafından organize edildiği belirtiliyor.

6 Aralık'ta Spartak Moskova taraftarı Yegor Sviridov'un Kafkasyalı gençler tarafından öldürülmesinin ardından 11 Aralık’ta Manej Meydanı'nda 5 binin üzerinde ırkçı ve holigan toplanarak ortalığı savaş alanına çevirmişti. Mahkeme kararı ile yasaklanan “Rusya Ruslarındır” sloganı da DPNİ’ye ait.

Rusya Başsavcısı Yuri Çayka, örgütü “Rusya’nın en faal aşırılıkçı örgütü” tanımlamasında bulunmuştu. DPNİ lideri Yahudi asıllı Aleksandr Belov (Potkin) meydanlarda, sokaklarda ve basında yabancılara karşı düşmanlık görüşlerini saklamıyor.

En son Ocak ayında Rus ulusal NTV televizyonunun bir programında Belov, ülkeye bağlı Dağıstan Cumhuriyeti Moskova Daimi Temsilcisi Gadji Mahaçev’e ağır ifadelerde bulunurken, Dağıstanlı yetkili ayağa kalkarak Belov’un üzerine yürümüştü.

Temmuz 2002’de kurulan örgütün iki bine yakın faal üyesi olduğu iddia ediliyor. 2009’ta bir gösteride Kafkasya, Orta Asya halklarına ve Yahudilere (!) ağır ifadeler kullandığı için Moskova’nın Dorogomilovo Mahkemesi Belov’a 1,5 yıl şartlı hapis cezası vermişti. DPNİ, Rusya’da etnik düşmanlığı körüklemekle suçlanıyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan